Názory Aktuálně

Píseň pro Rudolfa III. – pamětníci znají, z těch mladších generací možná pak ještě tak televizní fajnšmekři… Za mě po všech stránkách zajímavá ukázka skloubení neotřelého příběhu, perfektní filmařské práce, skvělých hereckých výkonů, nápadité hudební režie i skladby a… od sedmého dílu (celý seriál měl devět dílů) vlivem tehdy aktuálních událostí také operativnosti všech, kteří se na jeho výrobě podíleli. Nebýt Jaroslava Dietla, autora scénáře, resp. skladatele Jindřicha Brabce a textaře Petra Rady, by byla česká hudební scéna, ale vlastně celá naše historie, ochuzena o jeden významný song. Modlitbu pro Martu. Vlivem souhry pak už spíše politických událostí se z melodie, jež měla původně vyznívat jako určité poselství anděla smíru (Marta Kubišová), narychlo, zato natrvalo, stala nejdříve píseň proti okupaci a o více než dvacet let později symbol samotové revoluce, nové naděje.

Znalí jsou stále In, neznalí mohou zagooglit, každopádně Modlitbu pro Martu už většina zná a zde se dostávám k meritu věci… tohoto sloupku.

Na středu 21. srpna 1968 určitě nikdo z pamětníků nezapomene. Invaze vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa byla natolik děsivá svou zdánlivou neskutečností a natolik zásadní pro další vývoj naší země svou „dočasností“, tedy dlouhodobostí, že na toto datum nelze zapomenout NIKDY. Jednoznačná okupace Československa spojeneckými vojsky. Jednoznačně odsouzeníhodná. A nemohla zůstat bez reakce.

Více ZDE