Zdroj: Slavonické noviny

Silnici II/406 z Jihlavy přes Dačice do Slavonic místním řidičům netřeba představovat. Je to nejen významný regionální dopravní tah, ale také hojně využívaná tepna směr Rakousko a zpět do vnitrozemí. Její hlavní problém ale je, že už zdaleka není adekvátní své vytíženosti, a navíc mnohde vykazuje až havarijní stav. Takže dnes je to víc noční můra, hra o nervy, adrenalin, či dokonce hazard se životem, než moderní a kvalitní dopravní komunikace. Příští rok na podzim už to ale bude minulostí. Krajská veřejná zakázka, zahrnující dvě stavby „Rekonstrukce silnice II/406 Dačice – Slavonice“ a „Křižovatka silnic II/151 a II/406 u Dačic“ – prošla úspěšně všemi potřebnými fázemi příprav a konečně se letos 1. srpna dočkala kýženého oficiálního zahájení fáze realizace. Začala rekonstrukce téměř desetikilometrového úseku spojnice Dačice – Slavonice, představující plánovanou investici 314 mil. Kč. V jejím rámci bude vozovka nejen opravena, ale také rozšířena, budou provedeny úpravy podél silnice a dojde mj. také na opravu mostu v Dolním Bolíkově.

Konečně a bylo skutečně na čase! Všichni víme, že oprava byla potřeba již delší dobu a rozšíření se vždycky hodí, protože nikdo nechce ztrácet čas v koloně za autobusem, kamionem nebo jakýmkoli zemědělským strojem, či náklaďákem přepravujícím dřevo. Kraj ve spolupráci s obcemi dořešil majetkové poměry k jednotlivým pozemkům a projekt má nyní skutečně zelenou. Tah se značením II/406 od páteřní dálnice D1, byť se nejedná o její bezprostřední přípojku a začíná „až“ v Jihlavě, je tak jednou z důležitých spojnic Čech s Rakouskem a hustota dopravy tomu plně nasvědčuje. Měla by proto být moderní a adekvátní této vytíženosti, časově efektivní, stejně jako kvalitní a bezpečná, což ocení všichni motoristé domácí i zahraniční. Nutnost v době, kdy se stále ještě zvyšuje stupeň motorizace (počet motorových vozidel vztažený k počtu obyvatel), stejně jako stupeň automobilizace (počet osobních automobilů na počet obyvatel), či rostou denní průměry vyjížděk a dojížděk obyvatel z obcí a měst (mimo, resp. do, a to za prací, školní docházkou apod.). Nutnost ve prospěch a úspěch cestovního ruchu a turismu. Bez nadsázky priorita pro celkový rozvoj regionu.

Podzim 2024 by mohl být tím prvním, kdy konečně budeme mít odpovídající dopravní tepnu na Rakousko, která ale bude nápomocná i místním aktivitám. Dovolím si vyzdvihnout jednu z mnoha, a to populární Slavonice Fest. Upřímně, a je to tak trochu škoda, by jeho letošnímu jubilejnímu ročníku, rekordnímu také z hlediska návštěvnosti, taková inovovaná silnice hodně „slušela“. Ale nevadí – už na ty další (příští nejspíš ne, ale určitě dvanáctým ročníkem počínaje) se do Slavonic sjedou festivaloví návštěvníci z blízkého i dalekého okolí po nové kvalitní silnici.