Aréna N

Za exhibici trapnosti označil místopředseda Sněmovny a 1. místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek jednání opozice během páteční schůze, kterou v nejvypjatějších momentech řídil. Koalice omezila čas na vystoupení i řečníkům s přednostním právem. V návaznosti na to opozice obstoupila řečnický pult a odmítala odejít. V Aréně N Bartošek říká, že neuvažoval o povolání ochranky či policie.

„Ve Sněmovně jsem zažil již leccos, ale události pátečního večera opravdu nemají srovnání. Uvědomil jsem si, že demokracie musí být slušná a silná. Jestliže přistoupíme na to, že právo bude mít ten, kdo si ho vyřve, bude to konec tohoto státu,“ uvedl Jan Bartošek.

Podle místopředsedy Sněmovny je na místě jednoduché srovnání chování jednotlivých politiků v podobných situacích. „Při projednávání EET byla Petru Fialovi odňata možnost mluvit ve Sněmovně obdobně jako v pátek Andreji Babišovi. Hovořil s přednostním právem a také mu byl vypnut mikrofon. Petr Fiala následně řekl, že s postupem nesouhlasí, a řečniště opustil. Tady jsme byli svědky takřka násilného převzetí řečnického pultíku. Neměl jsem důvod volat ochranku, aby pana Babiše vyvedla. Měl jsem před sebou jasnou úpravu jednacího řádu, kterou jsem respektoval. To, že z toho on udělal takový cirkus, který dehonestoval Parlament a bohužel opět znevěrohodnil politickou scénu, půjde za ním. Je mi to líto, neboť je velmi důležité, aby lidé věřili, že Parlament je schopen se jich zastat a má nějakou kulturu,“ sdělil v rozhovoru Jan Bartošek.

Více ZDE