Forum24

Místopředseda Evropské komise a vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell uveřejnil na serveru Project Syndicate článek s titulkem „Upřímnost může posunout blízkovýchodní mírový proces kupředu“. Článek pro Forum24 zhodnotil místopředseda Poslanecké sněmovny PČR a první místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. 

„Evropa již do řešení izraelsko-palestinského konfliktu investovala nemalý finanční i politický kapitál, ale její reálný vliv na jeho vývoj zůstává mizivý. Důvod lze částečně spatřovat právě v soustavné neupřímnosti jejích představitelů. Izraelci jsou předem přesvědčeni, že cokoliv z Bruselu vyjde, bude vůči nim nespravedlivě odsuzující. Proto si pomyslně zacpou uši a EU ignorují. Na druhé straně Palestinci jakoukoli případnou kritiku bohorovně přecházejí, jelikož vědí, že stejně nebude mít reálné následky,“ vysvětluje první místopředseda KDU-ČSL. 
 
„Naštěstí lze v posledních letech pozorovat jistý pozitivní posun směrem k racionálnějšímu pohledu na věc. A jsem hrdý, že to je právě Česká republika, která v řadě takových případů vystupuje jako hlavní hlas rozumu a snaží se ostatní popostrčit k realističtější pozici,“ doplňuje místopředseda poslanecké sněmovny Bartošek. 

Více ZDE