Český rozhlas

První místopředseda KDU-ČSL a místopředseda poslanecké sněmovny Jan Bartošek se v pořadu Pro a proti, který vysílal Český rozhlas Plus, rozhovořil o nákupu vojenské techniky, konkrétně nadzvukových stíhaček F-35. Dle jeho názoru se jedná o to nejlepší, co lze v současnosti na trhu pořídit. Na úpravu infrastruktury jsou již vyčleněny peníze a nákup se pravděpodobně uskuteční formou mezivládní dohody, což pořízení usnadní.

Bartošek ve vysílání označil F-35 za bezkonkurenční technologii v rámci NATO. „Jsou to ty nejmodernější stíhačky na trhu a v okamžiku, kdy se podaří tu dohodu uzavřít, česká armáda získá to nejlepší, co je v současné době na trhu. Určitě to posílí bojové schopnosti naší armády a schopnost bránit naši zemi. F-35 jsou jediné stroje, které v současné době dokážou konkurovat ruským Suchojům T-50, nebo s čínským J-20. My modernizujeme českou armádu na dalších, řekněme, 30 až 40 let. V tom případě je skutečně namístě kupovat to nejmodernější, co je na trhu. Protože v ten moment budeme schopni kvalitně bránit náš vzdušný prostor,“ vysvětlil Bartošek.

Také rozptýlil některé z obav odpůrců nákupu. „Ptal jsem se ministerstva obrany na sekundární výdaje, které případný nákup F-35 vyvolá, a co to znamená pro letiště, co to znamená pro jednotlivé budovy, pro přistávací plochu. Odpověď je ano, všechny tyto náklady budou vyčísleny a zohledněny při nákupu. Co se týká například letiště v Čáslavi, tam jsme modernizace a investice do infrastruktury plánovali. Armáda tedy na každý pád počítala, že bude modernizovat. A co já ještě vnímám jako naprosto klíčové: Tato vláda, jíž jsou lidovci součástí, začíná vyjednávat o tak klíčové akvizici a modernizaci armády, jako jsou nadzvuková letadla, stíhačky, s předstihem. My v tento moment jednáme a máme na to čas. A jsem velice rád, že jsme měli možnost se poučit při ne úplně šťastném nákupu těch pásových bojových vozidel pěchoty, které se nakonec neuskuteční. Jdeme proto cestou jednání vláda–vláda, což se opakovaně jeví jako nejefektivnější způsob nákupů,“ zdůraznil místopředseda.

Více ZDE