CNN Prima News

Jako předseda poslanců KDU-ČSL jsem v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Situace ve Sněmovně mi připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Na čtvrtečních interpelacích Babiš nečelil pouze ostrým dotazům opozice. Nekonfrontační otázky na něj měli poslanci jeho vlastního hnutí ANO. Premiér na ně reagoval velmi vstřícně, přičemž na některé z nich odpovídal čtením z papíru.

Musel jsme bohužel konstatoval, že dotazy od poslanců ANO byly nahrávkou na sebechválu. „Vypadalo to jako třídní schůzka Hujerových,“ připodobnil jsem situaci ke slavné scéně z filmu Marečku, podejte mi pero! Kromě toho mi tento postup ze strany Babišova hnutí přišel „zbabělý a nesportovní“. „Každý, kdo dělá svou práci dobře, se nebojí otázek. Dnes se ANO nepříjemných otázek bálo,“ zdůraznil.

Zároveň nutno poukázat na to, že Babiš na interpelace mnohdy vůbec nechodí. Jeho absence činí kolem 45 procent. „On Poslaneckou sněmovnu nebere vážně. Premiér nás opakovaně ignoruje,“ pravil. Nedávno prý Babiš navíc prohlásil, že už na ně chodit nebude a nezajímají ho.