Security magazín

Izrael se doposud výrazně nezapojil do vojenské podpory Ukrajiny. Nebo alespoň ne z hlediska dodávek vojenské techniky. Svou vojenskou pomoc však Izrael prokazuje jinými způsoby. Je evidentní, že Rusko vojensky podporuje Írán, který je v bezpečnostních kruzích Západu vnímán jako obrovské riziko. A právě vojenskou pomoc od Íránu se snaží Izrael účinně eliminovat. Komentář pro server securitymagazin.cz poskytl poslanec a místopředseda PSP ČR Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Na konci ledna zaútočily na íránskou zbrojní továrnu ve městě Isfahán tři neznámé bezpilotní letouny. Podle íránských zdrojů nezpůsobily velké škody, podle nezávislých pozorovatelů tomu bylo právě naopak, škody prý byly obrovské. A tady si dovolím ocitovat tweet Jaroslava Trofimova, šéfa zahraničního zpravodajství The Wall Street Journal: „Pokud to byl Izrael, čemuž, jak se zdá, všichni věří, a pokud byla vážně poškozena íránská bezpilotní letadla a zařízení na výrobu balistických střel, tak je to zatraceně víc, než dodávka 14 tanků (Ukrajině).“

Proč by tento útok na íránskou zbrojní továrnu měl Ukrajině pomoct? Rusko totiž při svých devastujících útocích proti ukrajinským cílům používá právě íránské drony. Vojenská spolupráce mezi Ruskem a Íránem je navíc v bezpečnostních kruzích všeobecně známá.

Více najdete ZDE