Česká televize

Ve Francii vyhrál volby současný prezident Emmanuel Macron. Jaká panuje v současné době politická situace ve Francii? Pozvání k okomentování do České televize přijal 1. místopředseda KDU-ČSL  a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek. 

,,Jsem moc rád, že vyhrál Emmanuel Macron, je to dobrá zpráva pro nás a pro celou Evropu. Jeho protikandidátka, která se profiluje silně nacionalisticky, tak by to nebyla dobrá zpráva pro Evropu jako takovou, kdyby vyhrála. Ten hlas nebyl mnohdy pro Macrona, ale byla to volba proti Le Penové. Sám si kladu otázku Francie za pět let. Předpokládám, že to Le Pen zkusí znovu. To si myslím, že je jeden z hlavních úkolů Macrona, aby měl důstojného proevropského nástupce,“ řekl Bartošek.

Řeč byla také o stylu politiky Le Penové. ,,Je to výsledek populistické politiky. Pakliže má Le Penová svoji politiku postavenou protiimigračně, silně nacionalisticky, včetně polarizující rétoriky, kdy ve svých vyjádřeních štve lidi proti sobě, tak na sebe samozřejmě poutá pozornost naštvané části společnosti. Operuje se strachem místo toho, aby přinášela řešení. To je mnohdy politika nenávisti a štvaní proti sobě,“ dodal Bartošek. 

Více ZDE