Česká televize

Dnes začala demolice bývalého vepřína v Letech. První místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek při té příležitosti poskytl komentář pro ČT24. V něm ocenil, že Česko se snad konečně vyrovná s jednou z nejhorších, avšak polozapomenutých katastrof svých moderních dějin. Také odsoudil ty, kteří pietu stovek zavražděných Romů a Sintů zlehčují.

Pan místopředseda ocenil, že se po letech nečinnosti ohledně bývalého pracovního tábora konečně něco děje. „Já jsem rád, že k demolici vůbec došlo, protože předchozí vlády z mého pohledu spíš hledaly výmluvy, proč na to nejsou podmínky nebo peníze. A nebylo to důstojné především vůči obětem, které zde byly zabity. A populisté situace využívali k tomu, aby polarizovali společnost a vyvolávali nenávistné nálady. Například bývalý poslanec za SPD Miloslav Rozner dostal podmínku za své vyjádření o neexistujícím pseudokoncentráku,“ řekl Bartošek.

A co si myslí o stavbě nového památníku? „Já jsem se dnes díval na vizualizaci budoucího památníku a velmi se mi líbila. Koncentrační tábor v Letech je součást naší historie, s níž jsme se dosud nedokázali vypořádat. Komunistický režim dokonce postavil na místě někdejšího pohřebiště prasečák. To je pro mě absolutně lidsky odporné,“ zdůraznil poslanec.

Více ZDE