Události 24/7

Zablokování dezinformačních webů bylo podle místopředsedy sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL) správné. Zároveň ale uznává, že boj s výmysly a lhaním je složitý. Vždy to vyžaduje jistou dávku kritického myšlení a všeobecného rozhledu.

Podle mnohých je česká společnost rozdělená, mohou za to i dezinformační kampaně ohledně invaze na Ukrajinu. Oklepala se už tuzemská dezinformační scéna z šoku?
Ano, po počátečním šoku, se naše pátá kolona opět napojila na dezinformační síť, kterou šíří povětšinou ruská dezinformační scéna. Opět najeli na rozsévání nenávisti, závisti a lží, protože to jediné, co tito lidé chtějí je mít rozdělenou a slabou společnost, kterou mohou ovládat. 

Jaké dezinformace zaznamenáváte Vy osobně?
Někdo oslavuje ruskou armádu, jiní šíří lži o uprchlících v Česku, další lidé tvrdí, že všechny ukrajinské ztráty jsou fingované. Vlastně je to velmi nedokonale připravené, zcela průhledné, ale i tak je těmto lžím mnoho lidí schopno uvěřit.

Ještě před několika týdny to byl covid, teď…
Je vlastně úsměvné, že stejní lidé, kteří bojovali proti očkování, dnes šíří lži a nesmysly o válce na Ukrajině, také o uprchlících v Česku. Proto velmi vítám zavření těch nejexponovanějších dezinformačních webů. A myslím, že demokracie se musí umět bránit a bude potřeba nastavit jasná pravidla i v této oblasti. 

Více ZDE