zdroj: Nový Hlas

Každý, kdo sestavoval kandidátku do voleb, ví, jak složitá je to chemie a jaké vlivy se přitom zohledňují. Síla regionu, zastoupení žen, mladí na volitelných místech, ambice těch, kdo už zastupiteli jsou atd. Najít vyvážený koktejl kritérií a splněných přání tak, aby byli spokojeni všichni, nelze.

archív Jan Bartošek

Na jihu Čech jsme si řekli, že chceme svůj program prosazovat s větší silou i šancí na úspěch. Jestli ale chceme uspět, musíme věci dělat jinak. Zajímavě pro lidi i pro nás. Lidé, kteří nás budou zastupovat ve výborech a komisích, musí být lidé z oboru, kteří mají chuť i čas na politickou práci. A KDU-ČSL má ve svých řadách takových osobností velké množství!
Rozhodli jsme se také pro spolupráci, pro spojence. Našli jsme ho v jihočeské TOP 09. Budilo to místy pochybnosti, ale my jsme zakopali křivdy a špatné vzpomínky. Nedívali jsme se do minulosti, ale dopředu – co chceme změnit, čeho chceme dosáhnout. Obě strany měly dobrou vůli. Spojili jsme síly a udělali historicky nejlepší výsledek v jižních Čechách. Spojování sil je možné a má velký smysl – pokud víme, kudy chceme jít a že tím posílíme značku KDU-ČSL.

Na čelo kandidátky jsme zvolili Františka Talíře. Jako lídr byl zpočátku zpochybňovaný a rozporovaný… František ale svou pracovitostí dokázal, že byl správnou volbou. Z prvních pěti kandidátů za KDU-ČSL byli dva mladí lidovci – a oba jsou v zastupitelstvu kraje. Nebudeme-li mít odvahu dávat na volitelná místa mladé lidi a kombinovat tak zkušenosti s kreativitou mládí, dříve nebo později uvrhneme KDU-ČSL do politické klinické smrti… I ve vlastních řadách musíme soutěžit. Bez soutěže pracovitosti, nápadů, touhy po vítězství a řady dalšího se neposuneme. Cesta dohod, kompromisů a vzájemných handlů růst nepřináší. Nechme vyrůst mladou generaci, nové myšlenky a nápady. Šanci na úspěch má dostat každý. Jediné důležité kritérium je jeho pracovitost a schopnost uspět. Jinak nám nebude pomoci.

To podstatné nás teprve čeká. Jasně se na kraji čtyři roky profilujme, abychom příště získali ne sedm, ale deset mandátů. Každý úspěch je jen výškový tábor na cestě k dalšímu vrcholu. Každý z nás jednou skončí. Je tedy důležité, co cenného předáme další generaci. A jsem opět u čarovného spojení respektu ke zkušenostem i k síle neotřelého přístupu mladých. Jsme na dobré cestě, když to propojíme!

archív Jan Bartošek