Česká televize

Volby v Německu vyhráli sociální demokraté, pozici kancléře ale jistou nemají, Angela Merkelová končí po 16 letech ve vedení země. Jakou barvu bude mít nová vláda? Bude její nový šéf rozumět střední Evropě tak, jako odcházející kancléřka? Na co by se ve vztahu k Berlínu měla soustředit Praha? Hostem Událostí, komentářů byl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. 

Podle Jana Bartoška čeká Německo velmi dlouhé povolební vyjednávání, které se může táhnout až do Vánoc. „Jak znám Německé poměry, vyjednávaní bude dlouhé, tvrdé, o programu, o penězích a o klíčových ministerstvech. Odchodem Angely Merkel přichází Německo, ale i Česká republika, Evropa a celý svět o zcela mimořádnou státnici, která pro Evropu udělala kus dobré práce,“ uvedl Bartošek. 

Česká republika bude muset podle lidoveckého poslance vynaložit velké úsilí, aby s Německem i nadále zachovala dobré vztahy. „Ať už přijde kdokoliv, nebude jako Angela Merkel a to i s ohledem na vztah k České republice. Angela Merkel měla zkušenosti s komunistickým režimem, studovala u nás a znala vrtochy české povahy. Myslím si, že vůči nám byla velmi vstřícně nastavena,“ doplnil Bartošek. 

Více ZDE