Česká televize

Téma pracovního trhu, nezaměstnanosti, problémových zaměstnanců z ciziny nebo uplatnění v jednotlivých oborech řešili experti a veřejnost v pořadu Máte slovo, kam přijal pozvání i místopředseda Sněmovny a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

„Nabídka trhu práce převyšuje počet nezaměstnaných na úřadech práce. V současné době je na úřadu práce zaregistrováno přibližně 255 000 lidí a nabídka trhu práce sčítá 340 000 pracovních míst. Pokud bychom tento trh sešněrovali, tak budou mít sice zaměstnavatelé zakázky a práci, ale nebudou mít nikoho, kdo by jim tu práci dělal,“ uvedl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

„Je důležité si uvědomit, kdo se na úřadu práce nachází. Zhruba 38 % lidí je zde zapsaných po dobu kratší, než jsou tři měsíce. To jsou například maminky po rodičovské dovolené, nebo lidé, kteří byli na ošetřovném. Dále zde vždy bude část lidí, kteří pracovat nechtějí a nebudou. Významnou část také tvoří lidé s exekucemi, kterým se pracovat nevyplatí. Jsem rád, že lidovci předložili minulý rok projekt Milostivé léto, který lidem umožňuje se oddlužit a vrátit se do běžného pracovního života,“ řekl poslanec Bartošek.

„Bezpečnost je pro nás nejdůležitější, a proto jsou u nás pracovníci ze zahraničí důkladně prověřování. Existuje program kvalifikovaného zaměstnance, který není pouze na tři měsíce, ale na dva roky s možností prodloužení. Z tohoto programu jsou vyloučeny pracovní agentury, jelikož často představují rizikový sektor,“ dodal místopředseda strany.

Více ZDE