Většinu svého profesního života pomáhal léčit lidi ze závislostí prostřednictvím dramaterapie. Je zapáleným ochotnickým hercem, obyvatelem a bývalým místostarostou Dačic, poslancem a předsedou Poslaneckého klubu KDU-ČSL. Jan Bartošek, který v podzimních volbách kandiduje z pozice dvojky jihočeské kandidátky SPOLU, bude odpovídal v online chatu čtenářům Budějcké Drbny.

Zěmřujete se dlouhodobě na téma bezpečnosti. Co je potřeba v této oblasti v Česku změnit. Dělala něco aktuální vláda špatně?
V tomto volebním období se opakovaně ukázalo, že pro koalici hnutí ANO a ČSSD téma bezpečnosti nebylo prioritou. Již jsem zde zmínil, že vláda snížila rozpočet armády v rozpočtovém výhledu o 13 miliard a tím zpomalila řadu modernizačních projektů. V případě jmenování šéfa BIS premiér zbaběle ustoupil prezidentovi a tím zkomplikoval bezpečnostní situaci v ČR a zpochybnil naši pozici u aliančních partnerů. Stali jsme se tak do značné míry nesrozumitelní a to vše se děje za situace tak závažných kauz, jako například výbuch ve Vrběticích způsobený agenty GRU. Této vládě se také nepodařilo stabilizovat situaci u Policie ČR a u Vězeňské služby, kde vnímáme vysoký podstav. Stejně tak přichází koalice SPOLU s řešením v oblasti dezinformací, které tato vláda dlouhodobě podceňuje a v některých případech i vytváří. Pro nás je prioritou dosáhnout dvou procent HDP na rozpočet obrany ČR a být suverénním státem, který první naše alianční závazky v rámci sdílené obrany.

Co je nevětší výhodou spojení stran do koalice SPOLU? Nemáte v rámci spolupráce třech stran problém s prosazením vašich lidoveckých priorit? 
Od začátku je spolupráce v rámci koalice SPOLU férová s vzájemným respektem a ochotou přinést pozitivní změnu v naší společnosti. Osobně jsem se účastnil na tvorbě části koaličního programu a mohu říct, že diskuze byla vždy odborná, věcná a férová. Řada lidoveckých priorit, ať už v oblasti bydlení, ochrany přírody a bezpečnosti jsou do koaličního programu zapracované. Skutečně cíl, který máme před sebou a tím je přinést změnu, je pro nás důležitější než se dohadovat o malichernostech.

Více ZDE