securitymagazin.cz

Útoky kameny proti polské pohraniční stráži, snahy rozebrat či jiným způsobem překonat hraniční zábrany, ploty, žiletkové dráty. Podle vyjádření běloruské státní agentury (Belta) citující běloruské pohraničníky vede k zoufalým pokusům překročit hranici „lhostejnost a nelidský přístup polských úřadů.“ Jde o čitelnou snahu útočit na city na evropské straně. „Odpovědnost za vzniklou situaci leží jednoznačně na běloruské straně, nikoli na straně polské,“ uvedl pro Security Magazín místopředseda PSP ČR Jan Bartošek (KDU-ČSL).

V současné době je na polsko-běloruské hranici z běloruské strany soustředěno podle odhadů asi 2000 migrantů. Podle mluvčí polské pohraniční stráže jsou mezi nimi také běloruští důstojníci v civilu. Za migranty v pohraničním pásmu jsou vidět kordony běloruských pohraničníků a policistů. Celkový dojem je zřejmý: pro Lukašenka jsou migranti a jejich touha po lepším životě v Německu nástrojem. Píše se o tom dlouho, eskalující situace je Lukašenkovou odvetou za sankce Evropské unie, které na sebe přivodil necivilizovanou odpovědí na nepokoje provázející poslední běloruské volby.

Situace na polsko-běloruské hranici je nejen v důsledku toho poměrně přehledným příkladem tzv. hybridní hrozby. Máme informace o tom, jak a odkud probíhají lety do Minsku, které zřejmě tuto umělou migrační krizi „živí“ migranty. Nikdo si nemůže myslet, že se ze severní Afriky a Blízkého východu dostávají migranti na polsko-běloruskou hranici přirozenou cestou a přirozeným způsobem se jich stovky a tisíce soustředí v jednom omezeném prostoru, kde pak bivakují v zimních podmínkách.

„Odpovědět, zda Česká republika podporuje vyhlášení výjimečného stavu nebo konkrétní stavění plotů, či přijetí jakýchkoli podobně razantních opatření, jednoznačně nelze. To je na rozhodnutí polské vlády. Samozřejmě, že podporujeme ochranu vnějších hranic EU a tady bych mohl např. říci, že je možné uvažovat třeba o nějaké finanční pomoci, případně vyslání českých policistů, jako tomu bylo v případě situace na Balkáně,“ uvedl pro Security Magazín Jan Bartošek (KDU-ČSL) s tím, že nemá informace, že by o vyslání policistů polská strana požádala.

Více ZDE