Hospodářské noviny

Je sice dlouholetou tváří ve vedení KDU-ČSL, jeho sobotní zvolení prvním místopředsedou strany přesto bylo velkým překvapením ostravského sjezdu. Místopředseda sněmovny Jan Bartošek totiž při volbě porazil senátorku Šárku Jelínkovou, kterou přitom podporoval staronový předseda Marian Jurečka. A to tak, že o zvolení Jelínkové si přímo řekl i v kandidátském projevu. Místo Jelínkové mu však záda má krýt muž, který na sjezdu vystoupil s poměrně kritickým projevem. Bartošek na straníky apeloval, že situace pro lidovce není zas tak dobrá, jak by se mohlo vzhledem k jejím vládním pozicím a rekordnímu počtu 23 poslanců zdát. „Nevím, jak vás, ale mě to neustálé balancování kolem pěti procent (hlasů) celkem štve. Je třeba nastartovat růst,“ apeloval. A mluvil také o tom, že strana musí být sebevědomější a představit program na mnohem delší období než doposud. V rozhovoru pro HN ale odmítá, že by se nechal zvolit dvojkou strany, aby teď s Jurečkou soupeřil.

Co se to na lidoveckém sjezdu stalo, že straníci sice jasně zvolili Mariana Jurečku předsedou, ale pak na pozici, která bývá se stranickým šéfem nejsvázanější, na jeho slova nedali?
Když jsem jezdil po regionech, řada lidí mě oslovovala. S tím, že to nebylo vymezování proti Šárce Jelínkové, ale že chtějí, aby v rámci předsednictva byl slyšen silnější hlas, především v oblasti obrany a bezpečnosti České republiky. Tak jsem toto volání členské základny vyslyšel. Šárce Jelínkové jsem to s předstihem oznámil, aby věděla, že budu kandidovat. A delegáti rozhodli.

Nebudou teď v nejužším vedení KDU-ČSL dva kohouti proti sobě? Na minulém sjezdu jste kandidoval proti Marianovi Jurečkovi na předsedu, teď jste zase kandidoval proti jeho spojenkyni na dvojku strany.
Naopak. Ve svém projevu jsem tu deklaroval, že budu Marianovi krýt záda. Jsem připravený s ním jít do řady těžkých jednání. V okamžiku, kdy mám politickou sílu, vyjednávám – a jsem schopen prosadit správnou věc, což jsem prokázal i z opozičních řad, kdy jsem třeba vybojoval, aby Rusko a Čína u nás nestavily jadernou elektrárnu. To je to, co nabízím předsedovi i KDU-ČSL. Je to jasná vyjednávací linka a jsem připraven tuto roli sehrát společně s Marianem.

Straníkům jste v kandidátském projevu říkal, že jste byl pro koalici Spolu, ale že v ní KDU-ČSL musí vystupovat sebevědomě. Znamená to, že teď dost sebevědomá není?
Koalice Spolu má smysl, od začátku jsem ji podporoval. Ale role KDU-ČSL musí být jako role té strany, která je silná a prosazuje svůj program. Musíme být silné sociální svědomí této vlády. Apeluji proto třeba na to, abychom mnohem intenzivněji podporovali stavbu bytů, abychom se dokázali postarat, že se lidi nepropadnou do bídy. To jsou jasné úkoly v současnosti, kdy rostou ceny.

Více ZDE