Český televize

Poprvé od voleb se sešli končící prezident Miloš Zeman a nově zvolený prezident Petr Pavel. Místopředseda Poslanecké sněmovny a 1. místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek a místopředseda poslanců hnutí ANO Milan Feranec doufají, že převzetí Hradu proběhne standardní cestou. Podle Bartoška je ale bezpečnostní audit, jak o něm mluvil Pavel, na místě. Feranec si myslí, že Pavel má konat, až nastoupí do úřadu. Politici o tom debatovali v Událostech, komentářích.

Bartošek je rád, že se schůzka Petra Pavla a Miloše Zemana uskutečnila v klidu. „Učíme se kultivovat politické prostředí. Já jsem rád, že se učíme předávat moc v zemi,“ sdělil. 

Pavel přitom vyjadřuje nedůvěru vůči současnému vedení Hradu. Avizuje hloubkové audity a kontroly NKÚ v kanceláři prezidenta. „Mě to vůbec nepřekvapuje, ta ostražitost je na místě. Byl tam kancléř, který nedokázal získat prověrku za celých deset let nebo si jen tak půjčil hradní stan. Nesmíme zapomenout ani na onu slavnou zabijačku v době covidu. A zjišťujeme, kdo měl přístup k materiálům, které byly ve stupni utajení. Audit minimálně z oblasti bezpečnosti je zcela na místě,“ míní Bartošek. Zemana označil za monarchu, a nikoliv demokratického prezidenta.

Více ZDE