SPOLU to zvládneme! A nejen na jihu. Tak zní ve stručnosti moje povzbuzení členům lidové strany napříč republikou. Koalice je jistě účelové a pragmatické spojení partnerů za účelem prosazení konkrétních cílů. Celek má své společné cíle – a díky tomu mají i jednotliví partneři větší šanci na realizaci svých priorit.

Když jsme v jižních Čechách přemýšleli, jak posílit, abychom dokázali v Jihočeském kraji prosadit náš program – a přitom nezůstat ve stínu druhého, neztratit kredit –, vyjednali jsme koalici s TOP 09. Dostali jsme v krajských volbách společně přes 10 %, 7 mandátů. Lidovci mají 1. vicehejtmana. Chovali jsme se obezřetně, nepodceňovali jsme rizika. Vyšlo nám to i proto, že když se drží slovo a hraje se fér, přináší to prospěch všem. Dnes máme dost síly na realizaci našeho programu. Prosadili jsme finanční podporu obcí ve výstavbě obecních bytů: obcím do 3000 obyvatel příspěvek ve výši 80 % ceny projektové dokumentace, obcím do 5000 obyvatel 60 %. Můžeme tak prosazovat naši zásadní prioritu – dostupné bydlení pro mladé.

Dalším příkladem jsou Strakonice. Lidovcům se tam dlouhodobě nedařilo mít svého zastupitele. V roce 2018 jsme ale postavili společnou kandidátku s ODS a TOP 09 a úspěch se dostavil. Voliči nesmějí mít ani vteřinu pocit, že kvůli koalici ustupujeme ze svých pozic a hodnot. Spojení dává smysl, sčítají se síly i šance uspět. Tam, kde to dává smysl, je dobré spolupráci využít a posílit. Ano, někdy hrají roli emoce a špatné zkušenosti… Nemůžeme si ale stále něco vyčítat. Poučme se z chyb, hledejme i díky nim nová řešení a náhledy na věc. Zásadní je, že v době rostoucího vlivu populistů a extrémistů dává spolupráce demokratických stran smysl i jako ochrana našich svobod!

Lidovci musí zůstat věrní svému programu a svým voličům. Ochrana rodiny, kvalitní vzdělávání, bezpečnost, ochrana přírody, vody a půdy. Nesmíme předat naši zemi dětem jako žhnoucí asfaltovou plochu parkovišť a hal, ale jako kvetoucí zahradu. Čeká nás zajímavé období, které prověří naše kvality, schopnost obstát v konkurenci a prosadit naše myšlenky v budoucím volebním období. Pevně věřím, že to dokážeme nejen v této koalici, ale i v budoucí vládě.