zdroj JANBARTOŠEK

Ano, v našich životech dochází k situacím, kterým nelze předejít. V takových případech je jistě na místě určitá tolerance k případným chybám těch, kteří musejí operativně rozhodovat.

To, co se ale nyní děje v Čechách, na Moravě a ve Slezsku kolem očkování, to už nejsou chyby, které vznikly z vnějších důvodů, to je neschopnost předsedy vlády řídit tak složitý organismus jakým je stát, navíc nacházející se v krizové situaci. A protože chybí zpětná vazba, a nikdo z jeho podřízených si nedovolí říct, že otcem toho problému je on, propadáme se hlouběji a hlouběji do velkého průšvihu.

Premiér se nominoval do funkce šéfa očkovací kampaně, ta však bohužel od začátku drhne, kde se dá… Dodávky vakcín, nákup jehel, systém registrace k očkování atd. Jsou to technické problémy, jistě řešitelné problémy, ale dojít k nim nemuselo. Osobně však vidím jiný, vážnější problém. Lidé jsou již ze všech těch zavedených bezpečnostních opatření, omezujících normální život v zemi, velmi unaveni. Mediální monotematická masáž, chaos v komunikaci vlády směrem k lidem, nejasnost, nejednoznačnost, nelogičnost sdělení, jejich časté změny, to vše tvoří živnou půdu pro šíření nervozity a frustrace. Lidé nevidí světlo na konci tunelu. Za této situace vláda a její představitelé svou neschopností řešit praktické problémy a starosti lidí vedou dosud prosperující zemi do stále temnější slepé uličky. Ekonomická a sociální situace mnoha rodin, samoživitelů, živnostníků i firem se stává nedůstojnou vyspělé země. Sliby se dají vyhrát volby, sliby se ale nenasytí lidé.

zdroj: Canva

To, že země dál funguje, je zásluhou obětavého nasazení zdravotníků, pracovníků sociálních služeb, ale i armády, hasičů, prodavačů a mnoha dalších profesí. Ti všichni pomáhají už za hranicí svých sil. Ač s lítostí, že musím takto natvrdo konstatovat, vidím také jako velmi důležité, že lidé ze samospráv na krajích a v mnoha městech a obcích už nečekají na rozhodnutí z Prahy a zařizují se u sebe doma sami, jak nejlépe mohou. A tak navzdory zmatkům ve vládě, nefunkčním systémům, zprávám, které se několikrát za den mění, kraje, města a obce organizují přípravu očkování a zvládly samy to, co vládní garnitura se svým početným aparátem nedokázala za půl roku. Aby bylo jasno: to není činnost proti vládě. To je práce, kterou dělají lidé u sebe doma a bohužel za vládu. Oni to vlastně dělají rádi, protože tím pomáhají lidem, které znají, které v té bezvýchodnosti nemohli nechat. Často slyšíme, že opozice jen kritizuje. Tak se prosím podívejte, jak fungují lidé z opozičních stran v samosprávách, srovnejme připravenost krajů a aktivitu radnic oproti vládním zmatkům.

Je vidět, že jsme v této zemi nerezignovali na vlastní budoucnost. Je také velmi důležité, že se lidé mohou nyní sami přesvědčit, jak důležitá je dělba moci, že to není nějaká politologická fráze, ale praktická věc, která dokáže alespoň částečně korigovat chyby jiné části státní správy.

Je potřeba se soustředit kolem těch činorodých a nápaditých lidí, kteří na místní úrovni organizují očkování, pomáhají lidem v nouzi a udržují tak světlo na konci tunelu pandemie, které nám všem tolik chybí při sledování vládních tiskovek. Je vidět, kolika lidem záleží na této zemi, jak dokáží být pozitivní a nechtějí si nechat mluvit do „věcí svých“. Je to úsilí uspořádat si věci tak, jak nám vyhovují, třeba u nás na jihu Čech. Akceschopnost a odvaha samospráv je dobrá zpráva na začátku těžkého roku.

Zdroj: https://janbartosek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=764784