Forum24


FORUM24

Druhé kolo prezidentské kampaně bylo dramatické a plné emocí. Dalo se to předpokládat. Ale v době, kdy jdeme podruhé k volebním urnám, abychom si zvolili novou hlavu státu, která bude udávat tón naší společnosti na dlouhou dobu, bychom neměli zapomenout na významné výročí. Mezinárodní den památky obětí holocaustu připadá totiž také na tento pátek, tedy na den, kdy se opět otevřou volební místnosti

Je to asi již známá věc, ale připomeňme, že to datum je symbolické – 27. ledna 1945 byl osvobozen koncentrační tábor v Osvětimi, nechvalně známý pod svým nacistickým jménem Auschwitz. Postupně pak byly osvobozovány další koncentrační a vyhlazovací tábory jak na východě, tak na západě Evropy. Ale tábor v Osvětimi byl první, takže se mnohé mezinárodní i národní instituce na tomto datu shodly, včetně České republiky, která se k tomuto výročí přihlásila již v roce 2000.

Je určitě důležité, že si tento den připomínáme. Zároveň ale vyvstává celá řada otázek: stačí pouze jednou – nebo možná několikrát – do roka se takto zastavit, zamyslet se nad příčinami a důsledky a jejich významu pro dnešek? Myslím si, že ne. Je zapotřebí toto memento, jakkoli drastické, mít stále na paměti a řídit se jím v každodenním životě, ať už veřejném, či soukromém. Kam vede nenávist, která je v podstatě iracionální? A co může – zprvu nenápadně – spustit mašinérii zla, která končí plynovými komorami? Dá se zabránit takovéto tragédii, pokud by se všichni řídili zásadami morálky, jejíž etický kodex je v co nejjednodušší podobě vtělen do starozákonního desatera?

Více ZDE