FORUM24.CZ

„Stát žádnou škodu nezpůsobil, …škodu hradí ten, který ji způsobil, a říkám, stát to rozhodně není,“ přečetl jsem si na portálu Novinky.cz výroky ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Také podle téhož zdroje dodala, že „opatření byla přiléhavá situaci…“ a každý podnikatel podle ní musí být na podobnou situaci připravený a měl by mít „vatu“, aby přežil.

Jan Bartošek, archív

Tento úvodní odstavec má minimálně dvě roviny výkladu. Za prvé skoro filozofické zamyšlení nad tím, co je „stát“. Při jisté míře zjednodušení je stát pro paní ministryni nejspíš jen znak, vlajka, hymna. Moje vidění státu je takové, že ho především tvoří více než deset miliónů lidí. A právo by tu především mělo být o lidech a pro lidi. Oni svou prací a invencí vytvářejí hodnoty umožňující fungování státu a zajišťování jeho potřeb. Stát bez jeho občanů je jen prázdné nic.

Za druhé o „vatě“. Podnikatelé, tak jak se s nimi potkávám a diskutuji s nimi, jsou a priori připraveni na nepředvídatelnosti jejich byznysu i ekonomiky jako takové. Konkurence přijde na trh s novou službou či produktem. Nebo své produkty zlevní. Nebo zkrátí dobu doručení z jednoho dne na pouhých několik hodin… Toto jsou, a hromada dalších, situace, se kterými se podnikatelé vypořádávají dnes a denně. Jestliže paní ministryně tvrdí, že „na podobnou situaci měli být připraveni“, pak musím se vší razancí oponovat, že žádná „podobná situace“ ještě nikdy v novodobé historii nenastala a že na „podobnou situaci“ nebyl připravený ani stát.

zdroj: CanvaPro

Za třetí se také nezapomněla otřít o právníky, advokáty. Nejspíš podle zažité teze, že právníky nemá nikdo rád, a jde tudíž o snadné sousto. (Poznamenám, že právníky nemáme rádi jen do té doby, než je začneme potřebovat.) Na žaloby o náhradu škody se podle ní třesou advokáti, kteří doufají v tučné odměny. Škodu prý není jednoduché prokázat a odškodnění musí být v souladu s dobrými mravy, uvedla.

Více ZDE