Česká televize

Premiér tvrdí, že vláda potřebuje prodloužit nouzový stav do konce května, aby zvládla příchod uprchlíků. Nešlo by to bez prodloužení? Politický komentář a pozvání do Událostí, komentářů přijal místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. 

„Nouzový stav je za stávající situace adekvátní nástroj. Co se týče dalších opatření, je třeba si uvědomit, že válka trvá měsíc a vláda učinila řadu opatření, ať už v sociální oblasti ale také v procesu udělování víz. Vláda je v tomto ohledu velmi aktivní a reaguje na situaci tak, jak nastala. Za stávající situace si myslím, že využíváme všech nástrojů,“ řekl Bartošek.

Řeč byla také o mechanismu solidarity, na kterém se shodli evropští ministři vnitra. „Jsem rád, že jsme členy EU. Nyní se ukazují hodnoty, na kterých stojí. Jsou jimi solidarita, podpora slabších a podpora v nouzi. Oceňuji, že evropské státy říkají ať jsme solidární. Osobně taky zastávám názor, že Ukrajinci jsou nám kulturně i nábožensky blízcí. To, že chtějí zůstat v Polsku, u nás nebo na Slovensku smysl dává. Zda tato solidarita bude fungovat ukáže jen praxe.“ uvedl Bartošek. 

Více ZDE