tisková zpráva

Jan Bartošek, KDU-ČSL

Vláda prosadila ve Sněmovně ve zrychleném režimu návrh, na jehož základě se mají obce ze svých příjmů spolupodílet na kompenzacích pro podnikatele jednou třetinou. Proti tomuto kroku se důrazně ohradili lidovci. Poslanec KDU-ČSL Jan Bartošek navrhuje, aby stát peníze na kompenzační bonus vyplácel jako příspěvek pro fyzické osoby. „Jedná se o zvláštní kategorii ve výdajích státního rozpočtu, která není dotací,” příbližíl na tiskové konferenci místopředseda lidovců.

Kompenzační bonus, který je určený pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a malé společnosti s ručením omezeným, je správný nástroj. Jeho vyplácením ale nesmí utrpět rozpočty krajů, měst a obcí, které peníze potřebují na nutné investice. „Konečným důsledek bude ohrožení zaměstnanosti v jednotlivých krajích a regionech,” uvedl Bartošek, jenž už vyzval premiéra Andreje Babiše a ministryni financí Alenu Schillerovou k osobní schůzce, na které chce vyplácení kompenzačního bonusu řešit.

Bartošek nerozumí úmyslu ministryně financí podpořit rozpočty krajů, měst a obcí formou dotací na investice. „Dotace jsou velká administrativní zátěž pro celý státní aparát, starosty a hejtmany a je jednodušší jim ty peníze nechat!” dodal Bartošek s tím, že celý systém dělá vláda složitý, komplikovaný a drahý.

Řada obcí už přehodnocuje naplánované investiční akce, ty zbytné ruší, případně přesouvá na další období. „To bude mít bohužel obrovský negativní dopad do regionální ekonomiky, potažmo do ekonomiky celostátní, na níž se investice samospráv vysokou měrou podílejí,” řekl 1. místopředseda Sdružení místních samospráv Jan Sedláček, podle kterého je slib dotačního dorovnání jenom klička, jež má za úkol otupit odpor obcí a krajů.

Obce potřebují volné a jisté finanční prostředky z rozpočtového určení daní. „Nemůžeme čekat na milodary. Dnes nikdo neví, kolik bude kompenzační bonus vlastně stát. Jsou to jen hrubé odhady,” dodal Sedláček.
 
Bartošek už minulý týden vyzval dopisem všechny komunální politiky v republice, aby se obrátili na své poslance napříč politickými stranami, a žádali je o podporu senátního návrhu, čímž by znemožnili vládě schválit původní návrh, proti kterému se bouří už stovky zástupců obcí.

Lidovecký starosta Velatic Jan Grolich založil petici proti tomu, aby se obce podílely jednou třetinou na vyplácení kompenzačního bonusu. Petici už stihlo podepsat přes 500 představitelů obcí v České republice.