Česká televize

Poslanci se sešli na mimořádné schůzi poslanecké sněmovny. Na programu je zrušení elektronické evidence tržeb, ale také snížení plateb za státní pojištěnce. Řešit by se pak mělo i zavedení možnosti korespondenční volby a zpřísnění zákona o střetu zájmů. Některé hlasy z opozice – například z ANO a SPD – avizovaly, že projednání určitých návrhů se neobejde bez jejich obstruování. Protáhnou se dnešní jednání opět až do nočních hodin? A přistoupí vládní poslanci ke zkrácení doby na jednotlivá vystoupení? Pozvání k okomentování aktuální situace do České televize přijal místopředseda Poslanecké sněmovny a 1. místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. 

,,Jistě nás čeká dlouhá noc. Poslanci hnutí ANO se snaží a hovoří, regulérně obstruují, mají na to právo. Lidem se ale těžko vysvětluje, že to bude další probdělá noc o zákonech, které by šlo projednat podstatně rychleji. Je to právo opozice, ale u těchto projednácaných zákonů mi obstruování velký smysl nedává, ale i o tom je demokracie,“ uvedl Bartošek. 

Řeč byla také o tom, zda má smysl protahovat jednání. ,,Vláda se stará a pomáhá lidem. Vzdechy hnutí ANO je potřeba vyslechnout a jít dál. Hnutí ANO opakovaně prokázalo, že destruuje řadu zákonů, které dávají smysl. Konkrétně u tohoto projednávaného zákonu všichni říkají, že ho podpoří. Nedává tedy smysl, proč zde diskutujeme hodiny nad něčím, kdy ty příspěvky ze strany hnutí ANO nejsou mnohdy úplně k věci. Je to o tom, že chtějí protáhnout jednání. Podle mě především chtějí udělat to, aby nedošlo na zákon o střetu zájmů. Protože poslanci a poslankyně hnutí ANO jako jeden muž a jako jedna žena brání svého předsedu. O to jde, o nic jiného,“  řekl Bartošek. 

Více ZDE