Zdroj: FORUM24

Kolem kauzy Bečva panuje mezi některými vládními představiteli značná nervozita. Ministr životního prostředí Richard Brabec ve věci mlží, na interpelacích se předseda vlády Andrej Babiš vyhýbal odpovědím a místo toho útočil na interpelující. 

Zdroj: Canva

Chybí znalecký posudek, podezřelí jakoukoli vinu odmítají a vyšetřování stále není u konce. Čím déle se vyšetřování zdržuje, tím víc se  snižuje šance na dopadení pachatele. „Chování pana ministra je dost podivné. Jako ministr životního prostředí měl prostě okamžitě přijet na místo katastrofy, měl vyvíjet mediální i politickou aktivitu k tomu, aby tento případ byl co nejdříve vyřešen,“ řekl v rozhovoru pro FORUM 24 předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. 

Na sociálních sítích se vymezujete vůči dosavadnímu průběhu vyšetřování tohoto případu. Viníka neznáme ani po dvou měsících, čemu to přisuzujete?

Trvá to celé na můj vkus velmi dlouho. Jsem rybář, člověk, který si nesmírně váží přírody a života v ní. Existují jasná svědectví, že někteří svědkové byli kontaktováni až mnoho týdnů po havárii, že se k celé kauze přistupovalo možná trochu laxně.

Nemůžu mluvit za ministra životního prostředí. Každopádně je v obrovském střetu zájmů vzhledem ke svému bývalému zaměstnavateli, jehož firma je jedním z podezřelých. A je proto trochu jedno, co udělá. Jeho chování a jednání je však velice zvláštní. Spíše se zdá, že se snaží vše ututlat a zamést pod koberec. Svědčí o tom i jeho opakované lhaní, že mu policie zakázala se k případu vyjadřovat, což se ukázalo jako nepravda. A proč není znám viník? No tak na to se musíte opravdu zeptat vyšetřujících kriminalistů.

Tento týden se v Bečvě objevil dokonce třetí únik. Jak to na vás působí?

Je to velmi špatné. Tři úniky chemických látek v jedné jediné řece během dvou měsíců… to už je opravdu zvláštní. A někdo už by měl nést zodpovědnost – nejen trestní, ale i politickou. Jsem velmi zvědavý na výsledek vyšetřování.

Více ZDE