ecofin.cz

Městský soud v Praze zrušil 23. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby. Soud to označil za nezákonný postup. Lidovci upozorňovali na to, že vláda obchází krizový zákon.

Podle mě to jasně ukazuje na chaotický postup vlády. „Některá opatření byla nutná zavést, ale vzpomeňme si, jak se měnila doba nákupu pro seniory. Na nedávném jednání jsme chtěli se dozvědět tvrdá fakta a jaký je plán. K tomu nešťastné přetahování, kdo bude v čele krizového štábu“.

foto: Jan Bartošek, archív

Upozorňuji od začátku, že v případě vyhlášení krizového stavu musí stát platit škody podnikatelům. „Jsou to škody, které sami podnikatelé nezavinili. A pokud to vláda sama řešit nebude, tak se obávám, že ji bude čekat řada hromadných žalob“.

Vláda také dostatečně nepodpořila podnikatele a živnostníky. „Navrhovali jsme například, aby podnikatelé platili DPH pouze z uzavřených faktur. Právně to řešitelné bylo a ze strany vlády bylo pouze konstatováno, že je to nesystémové a při mém druhém vystoupení mi ministryně financí už ani neodpověděla.“

Celý rozhovor ZDE