Právo

Amnesty International (AI) před několika dny vydala zprávu se zavádějícím názvem „Izraelský apartheid proti Palestincům: krutý systém dominance a zločinu proti lidskosti“, ve které označila Izrael za apartheid upí- rající Palestincům svobody, institucionalizující jejich diskriminaci, a dokonce odpírající jim rovná práva s jejich židovskými sousedy, a to včetně podílu na politice.

Nevím, co by na to řekl dlouholetý arabský politik a poslanec Mansúr Abbás, který vystudoval univerzity v Haifě a v Jeruzalémě a pod jehož vedením se arabská politická strana Ra’am stala součástí aktuální izraelské vládní koalice. Ale zpět k AI.

Amnesty International jsem si svého času velmi vážil a pokládal ji za důležitý prvek v prosazování svobody a demokracie v celém světě. Proto mě rozhořčuje, že i ona propadla ideologickým klišé odsuzování Izraele coby nejhoršího zla na světě. A to v situaci, kdy je v mnoha okolních zemích Izraele omezována svoboda slova, menšiny nemají vůbec žádná práva a často jsou krutě pronásledovány, lidé jsou bez mrknutí oka zabíjeni a žijí ve strachu o holý život. Přesto si ale například Írán nebo Sýrie nálepku apartheidu od AI nevysloužily.

Článek byl publikován v Právu dne 10. 2. 2022