Česká televize

Německo vede nový kancléř. Sociální demokrat Olaf Scholz stojí v čele vlády složené z jeho sociálních demokratů, zelených a FDP. Angela Merkelová opouští úřad po 16 letech. Střídání u německého kancléřského kormidla bylo tématem pro poslance za KDU-ČSL Jana Bartoška.

„Pro mě zůstane Angela Merkelová navždy političkou nejen evropského, ale i světového formátu. Ženou, která byla velmi silná a překonala s Německem a Evropskou unií mnoho krizí. To, co ji potkalo, bylo skutečně zatěžkávací zkouškou. Myslím si, že i kvůli ní je Evropa taková, jaká je, a to v tom dobrém slova smyslu,“ řekl Bartošek.

Německo je podle lidoveckého poslance nepostradatelné nejen pro Evropskou unii, ale také pro Českou republiku, a to z mnoha důvodů. „Je třeba jasně říct, že Německo v případě krize podpořilo i český průmysl. Jsme na Německo velmi navázáni, což znamená, že daří-li se německému průmyslu, daří se i nám. Německo zároveň vždy dbalo na to, aby byla Evropa územím, kde platí právo a kde se ctí lidská práva. A to je to, co dělá Evropu Evropou a v čem jsme výjimeční. Je to velkým přínosem Německa a je třeba na to dávat důraz. Jsem také přesvědčen, že budoucí německá vláda se mnohem výrazněji vymezí vůči politice Číny a Ruska, což je na místě,“ podotkl Bartošek.

Více ZDE