Nový Hlas

S místopředsedou KDU-ČSL a Sněmovny Janem Bartoškem o parlamentu jako odrazu naší společnosti, o chybách a efektivitě demokracie i o jeho staronové roli.

Stal ses znovu místopředsedou Sněmovny. V minulém období jsi byl předsedou klubu. V čem jsou tyto role jiné?

Jako předseda opozičního klubu jsem ANO, ČSSD a KSČM, podporované SPD, vůbec nešetřil. Bylo třeba vystupovat proti jejich nepravostem a nešetřit je. Jako místopředseda Sněmovny musím měřit všem spravedlivě a být mírnější.

I když nebudeš ve výborech, jakým politickým tématům se chceš věnovat přednostně?

Určitě obraně a bezpečnosti, boji s dezinformacemi a vůbec obranyschopnosti naší země. Chci rozvíjet zahraniční vztahy, zejména s Německem, Bavorskem, Izraelem a s našimi spojenci v NATO. Právě vztahy se spojenci budou hrát důležitou roli v dalším fungování naší země.

Stane se ze Sněmovny opět místo politického dialogu? Nebo je to iluze?

V minulých letech Andrej Babiš skutečně nevybíravě útočil na Sněmovnu a prezident Zeman na Senát. Mrzí mě to. Jako opozice jsme prakticky nedostali prostor pro diskusi o našich bodech. Přesto se nám podařilo mnohé, co lidem pomohlo, prosadit. Na Sněmovnu jistě není vždycky pěkné podívání, na druhou stranu je to odraz naší společnosti. Náš svět zkoncentrovaný do dvou stovek osob. Budu opozici respektovat v rámci programu. Jsem připravený diskutovat o tom, co přinesou. Projednat a pak odsouhlasit, nebo zamítnout. Bez diskuse není demokracie! Když každý den ráno vstanu, děkuji Bohu za to, že máme svobodu. Včetně řady chyb, bezchybná je jenom totalita.

Bude práce Parlamentu efektivnější, když jsou obě komory navoleny podobně?

Sněmovna a Senát ne vždy nacházely společnou řeč. Často si dělaly i naschvály… S naším senátorským klubem se mi spolupracuje dobře. Jsme schopni najít společné řešení a jde nám o společnou věc. Teď projednávání klíčových zákonů bude ještě náročnější, protože jsme součástí vlády. Za uplynulé období chci Senátu upřímně poděkovat. Byl skutečnou pojistkou ochrany práv, svobody a demokracie!

Uvidíme tě teď více mezi členy KDU-ČSL? 23 poslanců a poslankyň je přece obrovskou příležitostí pro celou stranu, ne?

Je to úspěch, který přijímám s respektem a pokorou. Jsou před námi intenzivní čtyři roky, které nesmíme promrhat. Chci se věnovat vnitřnímu životu strany – Sdružení žen, mladým lidem a také sympatizantům –, účastnit se krajských výborů a akcí v regionech. Chci, abychom jako strana omládli, navzájem se motivovali k růstu a zvedli se od pětiprocentní linie… Pomáhejme si navzájem a posilněme kraje v Čechách! Už Josef Lux říkal, že za svět, ve kterém žijeme, jsme zodpovědní, dokud jsme na světě