Česká televize

Podle místopředsedy sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL) systém pro uprchlíky z Ukrajiny funguje. Nemůže říct přesně, kolik lidí už odešlo, vláda ale prý bude mít o běžencích více údajů. V Interview ČT24 také sdělil, že by bylo na místě, aby zisky společnosti ČEZ byly využity na kompenzace vysokých cen energií, nemůže ale prý mluvit za vládu.

Poslanci v úterý schválili omezení pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. Podle Bartoška má zákon podmínky pro běžence upřesnit a zpřísnit, protože se situace stabilizovala a je například třeba motivovat je k práci. „V současné době k nám přicházejí do systému, který je nastaven a funguje,“ sdělil místopředseda sněmovny. Chce, aby se evidence uprchlíků přesunula na úroveň EU. Není prý schopný přesně říct, kolik jich odešlo.

„My jsme připraveni pomoct těm, kteří skutečně před válkou utekli a chtějí zde zůstat, nikoliv těm, kteří sem přijíždí jako turisti,“ uvedl s tím, že kvůli pěti stovkám lidí na hlavním nádraží v Praze to najednou mediálně vypadá, že Česko selhává, což prý není pravda. Podle něj se stát zachoval i v rámci křesťanských hodnot, nabídl ubytování, bezpečí a stravu. Připomněl, že v Česku je volných kolem tří set tisíc pracovních míst. Dále Bartošek hovořil o nutnosti sankcí. „Začínáme si uvědomovat, že bezpečnost má vojí cenu. Řada zemí se musí rozhodnout, jestli chce blahobyt a pohodlí, nebo bezpečnost v Evropě,“ dodal Bartošek.

Více ZDE