„Zásadní pro mě bude podpora členské základy, abychom do časů, které nás čekají, šli spolu. Nebude to úplně jednoduché,“ 

7. 12. 2019, Oldřich Danda, Právo

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, Brno

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek v rozhovoru pro sobotní Právo ohlásil, že bude kandidovat na předsedu lidovců. Demonstrace v ulicích chápe, ale pokud chtějí lidé změnu, mají podle něj přijít k volbám.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný kvůli rodině odchází z čela strany. Budete 25. ledna na mimořádném sjezdu kandidovat na předsedu?

Situace kolem smrti manželky Marka Výborného mě velmi zasáhla. Marek je slušný, poctivý a pracovitý chlap a já jsem moc rád součástí jeho týmu. Když oznámil, že bude rezignovat, tak to byla těžká informace pro všechny z nás.
Situace není úplně jednoduchá, protože lidé v regionech mají často představu, že by bylo nejlepší, kdyby kandidoval Josef Lux nebo monsignore Šrámek. Ale bude kandidovat někdo z masa a kostí, reálný člověk se svými přednostmi i limity. A ať už tam přijde kdokoliv, tak to sám nevytrhne. To je potřeba udělat společně s členskou základnou, mobilizovat ji a jít do toho společně. Tak se dělá výsledek.
Já jsem říkal, že jestliže mi členská základna řekne, že by stála o to, abych kandidoval, že to zvážím. Jak jsem měl možnost s lidmi mluvit, tak podporu členské základny cítím a to je důvod, proč jsem se rozhodl, že budu kandidovat. Rozhodnutí není jednoduché.

Proč?

Kvůli tomu, že jsme v polovině mandátu předsednictva a bude potřeba převzít rozdělanou práci. Proto bych byl rád, aby Marek Výborný i Pavel Bělobrádek byli součástí úzkého týmu, jenž bude společně tvořit stranu a posouvat ji dopředu, protože to jsou lidé, kteří mají obrovskou zkušenost.

Jaký je váš recept, aby se strana zvedla od hranice pěti procent?

Máme spoustu nápadů, podařilo se nám prosadit spoustu dobrých věcí i z opozičních lavic, ale jednoznačně musíme posílit naši mediální prezentaci.

Jak to chcete udělat?

Musíme se soustředit na klíčová témata, která jsou důležitá, přinést vize minimálně na deset let. Nesmíme se soustředit na marginální témata, nesmíme se zahrabávat v dílčích věcech, ale soustředit se na to, jak bude vypadat důchodový systém za deset let a jak ho ufinancujeme, jak provedeme reformu veřejných financí.
Budeme se soustředit na podporu rodinných firem, protože je to nejlepší nástroj, jak podpořit domácí ekonomiku. Lidé, kteří tady žijí, pracují, budují své firmy, to nejsou nadnárodní konglomeráty, které odlévají kapitál mimo ČR. Naším zájmem je, aby to, co se tady vytvořilo, tady i zůstalo.

Podporovat firmy podle vlasteneckého klíče?

Inspiruji se tam, kde to funguje, například v Německu. Tam se ukázalo, že díky rodinným firmám dokázali překonat hospodářskou krizi mnohem líp než okolní státy. Měli bychom zjednodušit zakládání firem. Podle počtu zaměstnanců nastavit dotační programy například na nové technologie. Další věc je, že bychom měli intenzivněji podporovat proexportní politiku a hledat nové trhy.

Jste pro to, aby se středopravicové strany daly dohromady a v příštích volbách kandidovaly společně?

KDU-ČSL musí hlavně posílit, aby měla možnost volby. Naše pozice vždycky byla středopravá. Případná spolupráce musí dávat smysl programově, musí to dávat smysl lidsky. Myslím si, že co se týče programu, tak asi nejblíž jsme k ODS, ale dovedu si představit i širší spolupráci.

Lze v ateistické zemi uspět se stranou, která má v názvu křesťanská? Lze otevřít stranu i pro jiné lidi než pro zaryté lidovce?

To už se děje a v tom bych chtěl navázat na Pavla Bělobrádka a na jeho heslo: nevěřící, nebo věřící, hlavně myslící, a to je ono. Jsou náboženské organizace, které nám fandí a sdružují mladé lidi. Ve svém okolí mám řadu lidí, kteří nechodí do kostela a podporují nás, dokonce za nás kandidují. Jednoznačně chceme otevřít náruč a vyzvat lidi, aby byli aktivní, aby se lidé zapojili do veřejného života, aby převzali svůj díl zodpovědnosti.

Více zde: