INFO.CZ Vratislav Dostál

Zdroj: Canvas

Premiér se v prosinci dušoval, že deset miliard, které vzal z rozpočtu armády kvůli tlaku komunistů, budou hned zkraje ledna vráceny. Doposud se tak ale nestalo. Co to znamená pro armádu a co to vypovídá o premiérovi? Nejen o tom jsme hovořili s místopředsedou lidovců Janem Bartoškem. „Bylo mi řečeno, že jde o dočasný ústupek a že na první vládě v novém roce budou peníze armádě vráceny. No, a teď se můžeme pouze ptát, zda je ten převod deseti miliard zpátky armádě vázán na nějaké další kroky vlády, které bez komunistů neprosadí ve sněmovně. Takže stručně: tato země je vinou ANO rukojmím komunistů,“ říká Bartošek.

V prosinci po vleklých debatách nakonec prošel návrh státního rozpočtu. Andrej Babiš ustoupil požadavku komunistů, který spočíval v tom, že vezme z rozpočtu armády deset miliard korun. Premiér tehdy tvrdil, že je tam vrátí hned na začátku letošního roku na prvním jednání vlády. Blíží se konec ledna a stále se tak nestalo. Jaký je váš komentář?

Tím, co vláda udělala, poškodila dobré jméno České republiky. A také její obranyschopnost. Mrzí mě to o to víc, že vojáci dnes slouží všude, kde je to třeba. V nemocnicích, v domovech důchodců, v domovech s pečovatelskou službou, testují, odebírají vzorky, pomáhají. Mám k nim hluboký respekt. A místo toho, aby vláda řekla „dobře, armáda je teď náš klíčový partner, pomáhá nám, dáme jí tedy to, co potřebuje a s čím počítají její investiční plány, které jsou nezbytné k obraně naší země…“, tak namísto toho jí zkrátí o deset miliard rozpočet. Je to chyba. Mimo jiné také proto, že nás to poškozuje jako spojence v rámci NATO.

Přestože premiér zprvu tvrdil, že to je ze strany KSČM neakceptovatelný požadavek, nakonec ustoupil. Dočasný vítěz jsou tedy komunisté…

Nejsou dočasný vítěz. Komunisté jsou dlouhodobě ti, kdo vládě určují, co bude dělat. Ať už jde o státní rozpočet, o otázku délky prodloužení nouzového stavu, je to celá řada zásadních věcí. Andrej Babiš komunisty po celé volební období poslouchá, a pokud jde naopak o opozici, s ní nejedná vůbec. Maximálně krade její některé návrhy a prodává je pak jako svoje vlastní. Na jednu stranu by mě to mohlo mrzet, faktem ale je, že naše návrhy pomáhají lidem. Takže aspoň něco.

Je to totéž, jako když se Andrej Babiš odjel podívat na očkovací centrum v Brně, za které se nijak nezasloužil, nijak jeho vzniku nepomohl, pak se u něj ale vyfotil, prezentoval ho s tím, jaký je frajer a co že všechno nezařídil. Přitom nedal vědět primátorce Brna nebo hejtmanovi, že se tam chystá dorazit. Vcelku to také ilustruje, jak se premiér Babiš chová.

Celý článek ZDE