Česká televize

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) se zúčastnil pořadu Události, komentáře na České televizi. Upozornil, že ačkoli postup Ruské armády není nic pozitivního, tak agresor je daleko od vítězství. Ukrajina je navíc připravena bojovat, a vybojovat si ztracené území zpátky. Poukázal také na fakt, že míra úspěchu ukrajiského protiútoku záleží na podpoře evropských států, zvláště Francie a Německa.

Když sledujete, jak postupuje ruská armáda, je na čase si přiznat, že Ukrajina prohrává?
Takhle bych to nenazval, protože když se podíváme zpětně, jakým způsobem ruská armáda chtěla postupovat, jakých chtěla dobýt územních celků, tak zdaleka nenaplnila své ambice. Je potřeba si současně uvědomit, že ruská armáda disponuje obrovskou materiální převahou nad Ukrajinou a dosahuje dílčích územních zisků. Na druhou stranu, Ukrajina je připravena bojovat, a vybojovat si ta území zpátky, tzn. hodně záleží na tom, jakým způsobem ji dokáže svět pomoct.

A když to shrneme, dá se říct, že Západ selhal?
Takhle bych to nenazval. Když máte armádu, která čítá 150 000 mužů, tak takovouto armádu se Ukrajina nedobývá. Já osobně neočekávám, že by ruská armáda měla dosáhnout nějakých dalších významných územních zisků. Nicméně, jestliže se nerozhoupe Francie a Německo, tak ten vývoj nebude tak pozitivní, jak by to bylo možné. Francie a Německo se musí rozhodnout, jestli chtějí dělat byznys, anebo bezpečí v Evropě. Jestliže se Německo a Francie přidají ke státům, které začnou na Ukrajinu ve velkém dodávat techniku, a zvlášť těžkou vojenskou techniku, tak v tom případě se dá říct, že tam ten zvrat na Ukrajině může nastat velmi rychle, ale také Německo a Francie musí začít rychle konat.

Více ZDE