XTV.cz

Jaké hrozby nás čekají dnes a zítra? Co dělá pro bezpečí stát a co pro něj můžeme udělat my sami? A naším dnešním tématem je kybernetická zranitelnost zdravotnických zařízení a hostem člen bezpečnostního výboru a člen stálé komise pro kontrolu činnosti Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Jan Bartošek (KDU-ČSL). Bylo by podle něj bezpečnější, kdyby byly ve zdravotnictví informace o pacientech v psané podobě, a existují nemocnice, které mají tato data uložena jak na počítači, tak právě na papíře? Zdravotnické organizace se staly v poslední době terčem útoku hackerů, proč na nemocnice vlastně útočí?

foto: archív J.Bartošek

„Data budou sdílena a budou sdílena ve virtuálním prostoru a my jsme zodpovědní hlavně za to, abychom je zabezpečili před zneužitím a únikem. Každý, kdo má svého obvodního lékaře, tak ví, že se zdravotnická dokumentace stále vkládá do karet. Ale je třeba říct, že řada vyšetření, popřípadě operací, se děje tak, že nemocnice mezi sebou sdílejí tyto údaje.“

A útoky se dějí nejenom na nemocnice. Ale každý z nás mnohem citlivěji vnímá informace o úniku dat z nemocnic. Nikdo nechce, aby si na internetu lidé četli jeho anamnézu či anamnézu jeho blízkých. To jsou velmi citlivá data. Proč útočí na nemocnice hackeři? Motivů je hodně – někdo to například dělá jako zločineckou aktivitu – že vás vydírá. Data je také možné přeprodávat. Je to o jisté uživatelské nekázni, kdy se může otevřít email, který má neznámou přílohu, a tím se může otevřít brána. Podcenili jsme jednu věc: zbudování oddělených systému od internetu. Ideální stav by byl, kdyby nemocnice měly svůj vlastní systém, který by sdílel informace o pacientech a byl by od internetové sítě oddělen. Poznamenává poslanec KDU-ČSL Jan Bartošek s tím, že směr digitalizace je správný.

Celý rozhovor ZDE