Názory Aktuálně

Wikipedie u hesla Josif Vissarionovič Stalin vedle celé řady faktických informací mj. uvádí citaci z projevu Winstona Churchilla v Dolní sněmovně ze dne 8. 9. 1942 (s dodatkem, že k němu došlo po setkání se Stalinem): „Pro Rusko je velkým štěstím, že ve svém utrpení má v čele tohoto velkého a tvrdého vojevůdce. Stalin je mohutnou a silnou osobností, vhodnou pro bouřlivou dobu, v níž musí žít. Je to muž nevyčerpatelné odvahy a silné vůle, člověk přímý a též ostrý v řeči, což se mně, jako člověka vyrostlého v Dolní sněmovně, nijak nedotklo, zvláště když to mohu říci i o sobě. Především je člověkem s oním spásným smyslem pro humor, jenž má mimořádný význam pro všechny lidi a pro všechny národy, a zvláště pro velké lidi a velké národy. Stalin na mě učinil dojem muže, jenž disponuje hlubokou a chladnokrevnou moudrostí při úplné absenci jakýchkoli iluzí.“

Mohu být možná zklamán tehdejším špatným odhadem jiného člověka, jiné lidské povahy, z úst mého oblíbeného politika, ale vlastně ani nejsem. Nedivím se, už vím, jak velkou roli umí sehrát charisma, populismus a celé politické divadlo. A možná je tam vlastně i nemálo bystrých postřehů… Tvrdý vojevůdce, smysl pro humor, chladnokrevnost, absence iluzí atd. Nezvratnou skutečností je, že Stalin je minulostí Ruska… Nelichotivou! Krvavou!

O to intenzivněji si v kontextu posledního roku a půl proto stále kladu otázku „Jak je tohle ve 21. století možné?“. Jsem si vědom, že nejde ani tak o číslovku, protože s postupujícím pokrokem (tzn. lety) je díky technologickému vývoji možné úplně všechno, včetně apokalyptického zničení světa v řádu minut… Zarážející to pro mne je zarámováno zkušenostmi po dvou ničivých světových válkách, desítkách milionů nevinných obětí, devastujících ztrátách na infrastrukturách předních vyspělých států světa apod. Je mi jasné, že Rusko je naprosto specifická země – v zemi, kde zítra, znamená již včera, v zemi neomezených možností (s ohledem na nekonečný prostorový potenciál), v zemi, kde křižníky výstřelem v listopadu zahájí říjnovou revoluci, v zemi, kde mezi nejznámější „stavebníky“ patří někdo jako šlechtic a politik Potěmkin (možná by měl být zařazen spíš mezi TOP promoréry)…

Ale zpět ke Stalinovi. Sehrál pro Rusy a další národy určitě důležitou roli, ale za jakou cenu!? Na kontě represí z doby jeho vlády je odhadem 3 až 9 milionů obětí (důkazy se těžko získávají). Na kontě sovětských represí (z politických motivů) je bezmála 12 milionů těch, které jakkoli zasáhly… Sovětské represe! Nikoli jen ruské represe…

Více ZDE