Česká televize

První místopředseda strany a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) se pro Českou televizi vyjádřil k plánům vlády na příští rok. Jednoznačně podpořil pokračování pomoci pro Ukrajinu a odmítl šetření na úkor sociálně ohrožených skupin obyvatel.

Ministerstvo financí plánuje pro rok 2024 snížit výdaje o 70 miliard korun. Je vhodné dosahovat takových úspor jen na výdajové stránce?
Já jsem přesvědčen, že musí jít o mix příjmů a výdajů státního rozpočtu. Co za sebe vidím jako naprosto klíčové a zásadní, úspory se nesmí dotknout sociální oblasti, tedy Ministerstva práce a sociálních věcí, jelikož je zcela zásadní pro udržení sociálního smíru. Úspory si dovedu představit v oblasti digitalizace.

Je na místě, aby vláda dál podporovala Ukrajinu zejména vojenskými humanitárními dodávkami?
Jednoznačně ano a dovolte mi, abych poděkoval občanům České republiky za jejich solidaritu a vstřícnost vůči lidem, kteří přišli z válkou zužované Ukrajiny. Za to, že otevřeli nejenom svá srdce, ale i své peněženky a v rámci sbírek podpořili nákup humanitární pomoci nebo zbraní. Je zcela na místě pomoct těm, kteří jsou v nouzi, je zcela na místě pomoct zemi, která je napadená Ruskou federací a Vladimírem Putinem.

Více ZDE