Zdroj: Blog Akutálně.cz

K tomu přeci nemůžeme být lhostejní! Dne 25. května si celý svět připomíná tzv. „Pomněnkový den“ – Mezinárodní den pohřešovaných dětí.  Jeho historie se začala psát v USA příběhem šestiletého chlapce Etana, který 25. května roku 1979 zmizel v New Yorku při cestě do školy. Rozběhlo se rozsáhlé pátrání, včetně zveřejnění fotky zmizelého hocha na krabicích mléka. Bohužel nikdy nebyl nalezen.

V následujících letech začaly nejrůznější organizace připomínat tento den v souvislosti se zmizelými dětmi a v roce 1983 označil tehdejší prezident USA Ronald Reagan 25. květen za Den pohřešovaných dětí. Symbolem je pomněnka, podle jejího anglického názvu forget-me-not, tedy „nezapomeň na mě“.

Únosy dětí, útěky dětí z výchovných zařízení, ale i z vlastních domovů, ztracené malé děti, které samy neumějí najít cestu domů – tyto a další případy se dennodenně dějí na celém světě.

Souhrnné statistiky o tom, kolik dětí se ročně ztratí v celé Evropě, se dávají dohromady těžko, protože každý stát má odlišně nastavená kritéria, za jakých je dítě prohlášeno za pohřešované. Podle organizace Missing Children Europe ale lidé v unii každý rok nahlásí až čtvrt milionu zmizelých dětí. To je jedno dítě každé dvě minuty.

Pohřešování dítěte je vždy velmi vážnou událostí, při které se aktivuje maximální počet sil a prostředků nejen Policie České republiky, ale i dalších složek Integrovaného záchranného systému a v poslední době i přibývajících dobrovolnických organizací. Ze zkušeností policie je veřejnost v těchto případech naštěstí aktivní. Samozřejmě je nutné všechny tyto typy prověřit, ale pozitivní je, že často vedou k odhalení pohřešované osoby. Nápomocná je i možnost využití tzv. Schengenského informačního systému, který umožňuje pátrání v rámci celé EU.

Podle webu projektu Pomozte mě najít (www.pomoztemenajit.cz), který funguje ve spolupráci s odborem prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR a Policií ČR už od roku 2010, čeští policisté každý rok pátrají po několika tisících dětí a po téměř dvou desítkách pohřešovaných dětí v ohrožení. Ve spolupráci s hromadnými sdělovacími prostředky a širokou veřejností věnuje Policie ČR každému případu velkou pozornost, a díky tomu je úspěšnost při pátrání velmi vysoká. Většinu dětí se podaří najít do 24 hodin. V roce 2022 a zatím i v tom letošním je úspěšnost při pátrání 100%.

Více najde ZDE