securitymagazin.cz

Security Magazínu poskytl rozhovor místopředseda KDU-ČSL a dosavadní člen sněmovního Výboru pro obranu Jan Bartošek. Zajímaly nás změny v probíhajícím tendru na pásová BVP, pohled nové vládní koalice na řešení tohoto problému, a připravovaná akvizice lehkých útočných vozidel. „Za zmiňovaná 2 % HDP si nekupujeme plusové body u NATO, ale naší bezpečnost,“ odpověděl na otázku, zda věří ve splnění cíle vydávat 2 % HDP na obranu v roce 2025.

Ministerstvo Obrany zastavilo tendr na nákup bojových vozidel pěchoty za 52 miliard korun z důvodu nevyhovujících nabídek zbrojařských firem. Zmiňoval jste, že se tento projekt táhl tak dlouho, že se dostal mimo ekonomickou a politickou realitu. Mluvil jste také, o tom, že by se na tuto akvizici mělo využít méně finančních prostředků a převést část vozidel na kolovou platformu. Berete to jako příležitost pro to, aby byl tendr definován znovu s tím, že se například může řešit celkový objem zakázky, počet vozidel a kolová platforma?
Nová vládní koalice bude mít před sebou v oblasti resortu obrany složitý úkol. Tím bude obhájit si výdaje na obranu i v čase snižování schodku státního rozpočtu. Končící vláda bohužel nezvládá dotažení některých velkých armádních zakázek, a to pro rozpočet i samotnou armádu může mít nepříjemné následky. Na nás tedy bude intenzivně jednat s armádou i zbrojařskými firmami s cílem pokusit se pro Českou republiku dojednat nejlepší podmínky. 

Více ZDE