novinky.cz

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek by jako šéf strany chtěl otevřít debatu, zda jít do voleb společně s ODS. Volební sjezd KDU-ČSL se uskuteční v sobotu.

archív: Jan Bartošek

Ani vašim předchůdcům se nepodařilo dostat lidovce od smrtelné hranice pěti procent, proč si myslíte, že se to podaří vám?

Jestli se to má povést, tak se to povede pouze nám všem – celému vedení a všem členům KDU-ČSL. Musíme ale opustit politiku stranických schůzí. Ty v určité míře zachováme, ale musíme se víc než politiky stát sousedy a vyrazit mezi lidi a být aktivnější. Další věc je lidovecká bolístka, musíme zefektivnit naše PR aktivity, zareagovat na dobu a zjednodušit naše poselství a být srozumitelní.

Není to prostě tak, že o lidoveckou politiku není v Česku zájem?

Politika KDU-ČSL – konzervativní hodnoty, stabilita, ochrana rodiny – podle mého stále oslovuje lidi, zvláště mladé.

Kdyby to tak bylo, tak by Piráti neměli kolem 13 procent a mladí by volili vás.

Mám zkušenost s tím, že řada našich mladých voličů sympatizuje s konzervativními hodnotami a ani nechodí do kostela.

Když jste zvažoval, zda do volby půjdete, přemýšlel jste o tom, že se můžete stát hrobařem lidové strany?

Tuto obavu nemám. Věřím KDU-ČSL. Lidová strana je tady přes sto let a hodnoty, na kterých vznikla, zde stále jsou a platí. A věřím, že tu bude ještě dalších sto let.

Jak chcete zjednodušit témata a dostat je k lidem?

Mám představu lidovecké televize, kde bychom odlehčeným způsobem ukazovali, jak pracujeme a co se u nás děje. Chtěl bych víc vtáhnout do politiky i naše podporovatele pomocí sociálních sítí.

Celý rozhovor najdete ZDE