securitymagazin.cz

Do předvolebního speciálu Security Magazínu přijal pozvání předseda Podvýboru pro obrannou, kybernetickou a bezpečnostní politiku a strategické koncepce ČR Jan Bartošek (KDU-ČSL). Zhodnotil uplynulé funkční období vlády, výkon ministerstva obrany, a představil své vlastní plány a koncepce pro další čtyři roky.

Pane poslanče, o sobě zmiňujete, že jste pracoval jako dramaterapeut, což je terapeutický přístup speciální a léčebné pedagogiky využívající divadlo jako prostředek léčby. Jak jste se k této činnosti dostal? 
Celý život miluju divadlo. A když jsem začal pracovat v terapeutické komunitě Podcestný mlýn, zjistil jsem, že existuje dramaterapie…Na své cestě k tomu, stát se dramaterapeutem jsem prošel řadou kurzů a dvěma velkými výcviky a dodnes žasnu, jak právě dramaterapie lidem neskutečně pomáhá, jak neuvěřitelně může být účinná.

Máte silný hlas jakožto člen Podvýboru pro Hasičský záchranný sbor České republiky. Je to z toho důvodu, že si uvědomujete, pod jakým rizikem hasiči pracují? Plánujete další důležité kroky, které by Hasičský záchranný sbor podpořily?
Pro Hasičský záchranný sbor je zásadní zajištění řádných podmínek pro výkon služby hasičů a mít efektivní, optimální a moderní techniku odpovídající 21. století. Současné nastavení plošného pokrytí ČR z hlediska početního stavu na stanicích odpovídá 90. letům 19. století, kdy hasiči měli úplně jinou zásahovou činnost, a je nutné nastavit nové početní stavy a adekvátní rozložení sil a prostředků na stanicích. Proto považuji za zásadní navýšit početní stavy hasičů a specializovat jejich činnost (např. i na zdravotní činnost).

Dále je nutné pro profesionální, ale i dobrovolné hasiče zajistit adekvátní prostředky, výbavu a techniku, se kterou budou moci rychle a efektivně zasahovat. Například je potřeba nakoupit nové CAS, zejména české výroby, aby byl podpořen i český trh. V neposlední řadě hasiči musí mít adekvátní právní prostředí pro svoji činnost. Novela krizového zákona, která bude reagovat i na zkušenosti z covidové pandemie je nevyhnutelná. Nutné je zaměřit se také na požární ochranu, tedy kategorizaci staveb a na nejvíce nebezpečné stavby (výškové budovy, továrny aj.), kde je nutné též vytvořit řádné právní prostředí.

Více ZDE