radiozet.cz

Co říká na oznámení pana prezidenta, že v pátek jmenuje vládu jako celek? A jak je spokojen s obsazením ministerstev v budoucím kabinetu? To byly otázky, na něž v podcastu Rádia Z odpovídal místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

„Jmenování kabinetu v podobě, kterou navrhl Petr Fiala, pomůže ke zklidnění situace. Ten, kdo tentokrát zvítězil, nebyl prezident, ale Česká republika. Svou roli hrálo i to, že pan prezident nechce ukončit svou kariéru tím, že prohraje žalobu u Ústavního soudu. Důležité byly také schůzky s ministry v Lánech, které představovaly jakési políbení prstenu. Poté se pan prezident rozhodl, jak moc bude vznik budoucí vlády komplikovat,“ usuzuje z nastalé situace Bartošek.

Za to, že lidovci budou v novém kabinetu v čele resortů práce a sociálních věcí, zemědělství a životního prostředí, je lidovecký poslanec velmi rád. „KDU-ČSL je úzce spjatá se sociální politikou. Lidovci se vždy zastávali sociálně slabších rodin. Tuto roli budeme sehrávat i v budoucí vládě. Za stávající situace, kdy rostou ceny energií i inflace, musíme jednoznačně stát na straně těch, kterým hrozí, že se propadnou do sociální tísně,“ řekl Bartošek.

Více ZDE