Deník N Hana Mazancová, Barbora Janáková

Jan Bartošek chce na sobotním sjezdu po osmi letech ve funkci místopředsedy KDU-ČSL povýšit. „Pokud stranu povedu, bude se hodně jezdit a hodně pracovat. Nebude to osm hodin denně,“ upozorňuje v rozhovoru pro Deník N.

archív: Jan Bartošek

Pokud je chcete porazit, čím delegáty přesvědčíte, že budete lepším předsedou?

Jsem týmový hráč, dotahuji věci do konce, vyhovuje mi manažerské řízení a jsem náročný na sebe i na tým, se kterým spolupracuji. Abych sám dobře pracoval, potřebuji šikovné lidi v týmu. Oni jsou prostě šikovní do týmu. Pokud uspěji, chtěl bych je jako místopředsedy.

Podle vás se tedy delegáti nebudou rozhodovat o jednotlivých kandidátech, ale o směřování strany?

Každý z nás tří představuje trochu jinou vizi, jiný způsob vedení strany. Pro mě vždy bude zásadní, aby strana zůstala jednotná. Ale teď je klíčový úspěch v krajských a senátních volbách. Ty také ukážou, jak se dá spolupracovat v rámci politického spektra, jak se drží slovo a jak se k sobě partneři chovají. A jestliže uspějeme i v senátních volbách, můžeme otevřít diskusi jak do parlamentních voleb.

Úkolem ale je, aby KDU-ČSL byla silná strana, která nebude řešit pět procent, a jestli bude, nebo nebude ve Sněmovně. Pro to bychom měli udělat dvě věci. Musíme být sami silní a mít schopnost prosadit náš program.

A máme hledat neproblémové průniky. Největší shodu vidím s ODS. Ale nyní jsou všechny varianty otevřené a jako naprosto klíčový úkol vidím, abychom ve volbách do Poslanecké sněmovny nepropadli. Měli bychom mít takový výsledek, abychom byli schopni sestavit vládu.

foto: Gabriel Kuchta, DeníkN

Celý článek najdete ZDE