Security magazín

Podle čerstvé zprávy agentury Reuters dosáhl v posledních dvou měsících roku 2022 vývoz íránské ropy, navzdory americkým sankcím, nových maxim. Export této strategické suroviny je omezen od roku 2018, kdy Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa odstoupily od tzv. jaderné dohody a znovu uvalily na Írán sankce pro jeho podporu světového terorismu. Toto opatření zásadně vývoz ropy omezilo a snížilo tak příjmy íránské ekonomik.

Současný americký prezident Joe Biden a jeho administrativa se snažili jadernou dohodu oživit, ale rozhovory se nakonec zastavily. Jak píše agentura Reuters, největším zákazníkem Íránu je v současné době Čína. Na její dotaz uvedlo tiskové oddělení čínského ministerstva zahraničí: „Legitimní a rozumná spolupráce mezi Čínou a Íránem v rámci mezinárodního právního rámce si zaslouží respekt a ochranu“. To je zcela nekonkrétní prohlášení a svědčí o tom, že něco zde není v pořádku.

Aby se obě země vyhnuly sankcím, většina íránského vývozu ropy do Číny je podle analytiků, zabývajících se touto problematikou, přeznačena na ropu z jiných zemí. To údajně lze vypozorovat z pohybu tankerů na světových mořích. Írán v loňském roce také významně rozšířil své aktivity ve Venezuele, která je rovněž na sankčním seznamu, pomáhá jí s rafinací a odbytem exportovatelných druhů ropných produktů. Inu, svůj k svému.

Více ZDE