V současné době se velmi diskutuje nová obranná smlouva, kterou podepsala Česká republika s USA. Dalším tématem je také nákup nových bojových vozidel pěchoty pro naši armádu. Dovolte mi proto, abych vám shrnul fakta a vyvrátil případné lži, které putují ve veřejném prostoru.

Nejprve začnu s bojovými vozidly, které si naše armáda zaslouží a potřebuje je pro zvýšení své akceschopnosti a také obranyschopnosti. Jejich nákup byl nutný a klíčový. Je to právě Armáda České republiky, která má za úkol bránit naše území a pomáhat spojencům. Částka 60 miliard korun se možná zdá vysoká, ale zahrnuje nejen pořízení celkem 246 kusů bojových vozidel pěchoty, ale také dílenská vozidla, náhradní díly, školení pro uživatele a infrastrukturu. Je potřeba si také uvědomit, že ceny porostou a případné oddalování nákupu by znamenalo jen zvýšení ceny. Vozidla budou spolu s tanky Leopard sloužit nové těžké brigádě. Navíc švédská strana garantuje zapojení českého obranného průmyslu ve výši 40% z hodnoty kontraktu.

Nyní bych se rád vyjádřil k obranné DCA smlouvě, kterou podepsala ČR s USA. Zde chci vyvrátit především mýty a nepravdy, které putují ve veřejném prostoru. Tato smlouva je naprosto běžná, naopak, my patříme mezi poslední členy NATO ve východní a střední Evropě, kdo takovouto smlouvu nemá. Smlouva neznamená v žádném případě automatické rozmístění amerických vojáků na českém území. Jejich přítomnost musí vždy schválit parlament. Ti zde pak mohou využívat pouze předem určené prostory, které pro ně vybereme. Vojáci zde budou trestně odpovědni, nesmí zde páchat trestnou činnost. Smlouva neznamená, že se na území ČR budou stavět americké základny. Pouze určuje pravidla jejich případného pobytu. A teď to hlavní, v žádném případě se nebudou na našem území rozmisťovat jaderné zbraně či rakety. Toto spadá pod přísnou jadernou politiku NATO a na území ČR žádné takovéto zbraně nemáme. 

Doufám, že jsem vám vyvrátil alespoň některé lži ohledně těchto témat, které se objevují.

Jan Bartošek, 1. místopředseda strany