Česká televize

Čelit rostoucím cenám energií chce vláda vydáním energetických šeků, nárok by na ně podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) mělo mít asi 800 tisíc chudších domácností.Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek se pozastavil nad vytvořením poukazů na levnější energii, za efektivnější by považoval pomoci ohroženým domácnostem prostřednictvím příspěvků na bydlení. Bartošek, Fiala, Havlíček a Michálek diskutovali o energetice v Otázkách Václava Moravce.

Ceny energií začaly prudce stoupat a experti se nedomnívají, že by v dohledné době klesly. Očekávají pouze, že zdražování zpomalí. Vláda podle vicepremiéra pro hospodářství a ministra průmyslu a obchodu a také dopravy Karla Havlíčka připravuje odpovědi na třech úrovních.

Dlouhodobě má pomoci investice do stabilních zdrojů, zvláště jádra, střednědobě se chce zaměřit na vytápění v teplárnách, ale okamžitě chce pomoci spotřebitelům prostřednictvím energetických šeků čili voucherů. Nedostanou je všichni, podle Havlíčka by se mohlo dostat asi na třetinu populace.

Jan Bartošek, který je předsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL, kandidující nyní spolu s ODS a TOP 09 v koalici Spolu, však považuje poukazy na energie za krok líbivý, ale zbytečně složitý. „Máme zde systém, který je možné upravit – je to doplatek na bydlení, kde je možné tuto částku promítnout pro ty, kteří jsou nízkopříjmoví. Na druhou stranu tyto kroky jsou ty, které prodražují státní správu, celé to komplikují a činí nesrozumitelným,“ uvedl.

„Lidí trápí rostoucí cena energie a se vší odpovědností říkám, že po čtyřech letech vládnutí Andreje Babiše, přichází bída do českých rodin a peněženek seniorů. A není to jen o ceně energie, ale o celkové inflaci,“ doplnil Bartošek. 

Česko potřebuje dostavět Dukovany i Temelín
Podle Bartoška by v případě, že by prezident nakonec zákon poslancům vrátil, bylo nejlepší, aby se ještě sešla na mimořádné schůzi stará sněmovna a veto přehlasovala. Stát by se to mohlo i po volbách, protože nynějším poslancům vyprší mandát až dvacátého října. „Česká republika potřebuje dostavět Dukovany i Temelín. To je priorita. lex Dukovany je jeden z mála zákonů, na kterém jsme se shodli napříč stranami. V případě, že pan prezident zákon nepodepíše, poškodí ČR. Pevně věřím, že ale zákon podepíše. Pokud ne, jsem pro svolat po volbách mimořádnou schůzi,“ uvedl lidovecký poslanec.