článek pro Dačické ozvěny

Aktuálně za sebou máme volby do zastupitelstev krajů, které považuji za velmi významné. Proč? Protože politika na úrovni krajů má zásadní dopad na život lidí v každé jednotlivé sebemenší obci.

Pružná, mnohdy až operativní, spolupráce krajů s městy a obcemi je naprosto klíčová pro chod kraje jako celku, stejně jako pro jeho prezentaci směrem ven a propojení s dalšími regiony. A to se bez znalosti reálných potřeb a souvislostí opravdu dělat nedá!

Každý v kraji najde nějaký typický příklad ze svého okolí. V Dačicích je to třeba výstavba nového Domu dětí a mládeže, který několik let fungoval v pro děti nevyhovujících prostorách. Nová budova toto změní a nabídne i zvýšenou kapacitu. Na financování stavby se podílel kraj společně s městem a kraj na sebe také převzal závazek provozování zařízení. A takových realizovaných projektů je víc, ale další před námi stojí a čekají na dotažení do finální podoby. To je příklad obchvatu Dačic, o kterém se mluví dlouho, a já věřím, že i ten dokážeme výrazně posunout směrem k výstavbě.

Toto jsou přesně ty důvody, proč je nutné mít na kraji své zástupce. Do krajských voleb 2020 šlo jihočeské KDU-ČSL ve spolupráci s TOP 09 jako subjekt Společně pro Jižní Čechy. Pojali jsme to jako „Marshallův plán“ pro náš region, s jasným programem, jasnou vizí. Najdeme celou řadu styčných ploch s programovými body dalších stran a víme, že na nich můžeme úspěšně spolupracovat. Z povolebních vyjednávání nám vychází koaliční spolupráce s ODS, ČSSD a Jihočechy 2012. A volby v Jižních Čechách také přinesly jeden zajímavý výsledek, který by v předvolebních odhadech možná nikdo nečekal. Nad 5% hranici se nedostaly strany jako KSČM, SPD, nebo nově vzniklá Trikolóra hnutí občanů. Zdá se, že prohřešky minulosti naštěstí nejsou zapomenuty a novým subjektům ještě chybí glejt „čeho jsme dosáhli“.

Máme tedy po volbách, a co bude dál? Pro naše koaliční uskupení je prioritou efektivní a transparentní hospodaření kraje, spravedlivé veřejné zakázky a oboustranně profitující spolupráce měst a obcí s krajem. Jižní Čechy chceme dál posunout v oblasti kvality a dostupnosti sociální péče, s důrazem na podporu domácí hospicové péče, kvality a dostupnosti zdravotní péče, především ošetření praktickými a zubními lékaři i v odlehlých regionech… Naprosto zásadní je pro nás také revitalizace jihočeské krajiny, obnova lesů zničených kůrovcem, boj se suchem a řešení udržení vody v krajině. Zcela novou zkušeností je pro celý svět pandemie koronaviru, který ohrožuje nejen lidi na zdraví a životech, ale došlo i k ochromení ekonomiky. Proto se musíme soustředit na její restart, podporu malých a středních podnikatelů, jejichž byznys je výrazně utlumen, či zcela zastaven. Pomoc se musí dostat jak k nim, tak k rodinám, jichž se existenčně pandemie dotkla.

Velmi si vážím každého hlasu, který jsme ve volbách od vás dostali, i já osobně. Děkuji za to, že jste volit šli a že jste důvěru svěřili nám. Mám velký respekt ke svému mandátu a k povinnostem z něj plynoucím. Slibuji, že budu pokračovat v tom, abychom naše město a kraj posunovali stále dopředu. Zastupitel musí umět naslouchat potřebám lidí svého regionu, řešit jejich problémy, vyjednávat v jejich zájmu a k tomu jsem připraven. Vážení spoluobčané, jsem vám k dispozici na telefonu, či emailu (gsm: + 420 725 856 242, email: bartosekj@psp.cz). Můžete se na mě kdykoli obrátit, a pokud bude potřeba, věřte, najdeme čas i na osobní setkání. Nechci a nemohu naslibovat nereálné, prosím, to ode mne nečekejte. Ale celoživotně věřím, že všechno, je-li vůle, má své řešení, a čím dříve se problém začne řešit, tím méně sil a prostředků to bude stát.

Děkuji za vaši důvěru a pojďme do toho společně!

Jan Bartošek