Tisková zpráva

Všichni přítomní poslanci a poslankyně napříč politickým spektrem schválili usnesení, které jasně odsuzuje teroristické útoky hnutí Hamás na území Izraele a vyjadřuje plnou podporu Izraeli v boji proti terorismu. Sepsání usnesení inicioval  Jan Bartošek, místopředseda sněmovny, 1. místopředseda KDU-ČSL a předseda parlamentní skupiny přátel ČR–Izrael.

Usnesení vyjadřuje naši jednotnost a solidaritu s Izraelem v době, kdy čelí nelidským teroristickým útokům. Tímto jasným postojem odsuzujeme brutální terorismus a útoky na civilisty prováděné hnutím Hamás a dalšími extremisty.

„Terorismus je neomluvitelným zločinem proti lidským právům a míru. Dnes jsme jednomyslně ukázali, že Česká republika stojí na straně Izraele v boji proti terorismu. Velmi si cením, že se opravdu celá dolní komora dokázala shodnout a odsoudit neomluvitelnou agresi ze strany Hamásu,“ řekl Bartošek.

„Další zásadní bod dnes přijatého usnesení je výzva vládě, aby ve vhodném okamžiku přesunula ambasádu České republiky do Jeruzaléma. Tímto krokem vyjadřujeme silnou podporu našim spojencům a solidaritu s nimi. Musíme se dokázat postavit za hodnoty, které považujeme za správné a spravedlivé,“ dodal místopředseda.

Toto usnesení je významným krokem směrem k lidskosti, spravedlnosti a bezpečnosti. Děkujeme všem poslancům za jejich jednotnost a rozhodnost.

Vedle dnes přijatého usnesení se musíme na mezinárodní úrovni věnovat také revizi palestinských učebnic šířících nenávist k Židům, kontrole finančních toků do palestinské autonomie a podmínkám pro přesun velvyslanectví ČR do Jeruzaléma. Tato opatření mohou přinést dlouhodobé změny.

Více ZDE

Znění usnesení ZDE