pro Forum24.cz

Náš sněmovní výbor pro bezpečnost ve středu jednal o možném příjezdu ruského agenta s jedem ricin, který by měl představovat ohrožení pro trojici pražských komunálních politiků – starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09), pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a starostu Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). O situaci nás informoval ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Mluvčí BIS popřel, že by zpravodajci Respektu, který s informací přišel, v této věci poskytli jakékoli informace.

Jan Bartošek, archív

Naše včerejší jednání bych označil za věcné. Na základě informací, které máme, můžu sdělit, že nedávné vyjádření místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa považuji za urážlivé. Předseda komunistů totiž napsal na Twitteru, že se zmínění pražští politici dostali do problémů kvůli své drzosti, kdy dělali bez mandátu zahraniční politiku, a nyní kvůli následným potížím škemrají o policejní ochranu za peníze daňových poplatníků. To ovšem všichni tři popřeli. Na základě uniklých informací jim policejní ochranu měli doporučovat i někteří ministři. Komunistický poslanec a místopředseda výboru Zdeněk Ondráček se následně k výroku svého stranického šéfa nevyjádřil.

Rád bych ocenil přítomnost ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a policejního prezidenta Jana Švejdara. Jelikož bylo ale jednání výboru neveřejné, nemůžu jeho průběh blíže specifikovat. Musím však konstatovat, že ruské vměšování do českých záležitostí na našem území pozorujeme dlouhodobě. Taková diskuze by byla namístě především na plénu Poslanecké sněmovny, kde mohli poslanci přijmout k problému usnesení, které by poskytlo vládě mandát k adekvátní reakci. Poslanci vládních stran však v úterý návrh předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové na zařazení mimořádného bodu jednání odmítli.

O tom, proč se většina poslanců hnutí ANO a ČSSD se při hlasování zdržela, a tím fakticky tento návrh potopila, jsem s zástupci uvedených klubů samozřejmě mluvil, ale nikdo z nich mi tento postoj nezdůvodnil. Hlavní roli zde zřejmě sehrál fakt, že vláda stojí a padá na hlasech komunistů, kteří se velmi razantně stavějí proti jakékoliv formě kritiky Ruska.

Aktuální jednání ruské strany je podle mě dvojsečné. Ač se Rusům nelíbí odstranění sochy sovětského vojevůdce maršála Koněva z náměstí Interbrigády v pražské Bubenči, sami se podle něj nechovají k československým válečným hrobům a pomníkům na svém území odpovídajícím způsobem.

Nyní je na místě diplomatická nóta. Reakce české vlády byla doteď spíše zdrženlivá. Jediné vyjádření doposud zaznělo ze strany ministerstva zahraničí. Ruská státní agentura RIA Novosti navíc označila skutečnost, že premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl vyhostit ruského velvyslance, za důkaz toho, že si čeští novináři a tajné služby informace o nebezpečí pro trojici pražských politiků vymysleli.