Česká televize

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) se zúčastnil televizního pořadu Máte slovo, v němž do diskuze zasahují i zástupci veřejnosti. Vyjádřil se k tématu sankcí vůči Rusku, jejich dopadu na česku ekonomiku a také k pomoci občanům, kterou vláda v této souvislosti připravuje.

Místopředseda obdržel z publika dotaz ohledně účinnosti sankcí, na nějž odpověděl: „Sankce jednoznačně smysl mají. V okamžiku, když omezíme obchod s Ruskem v maximální možné míře, tak do budoucna Rusko nebude schopné ufinancovat armádu. Jestliže přestaneme s Ruskem obchodovat, jestliže svobodný svět přestane Rusku dávat peníze, v ten moment Rusko není schopné ufinancovat svůj provoz a tuto válku,“ zdůraznil Bartošek.

A ekonomické dopady sankcí na Evropu? I k tomu se Bartošek vyjádřil. „My nebudeme tolerovat nikoho, kdo tímto způsobem napadne svobodný stát. Souhlasím, bude nás to stát nějaké ekonomické náklady, ale je lepší přinést nějaké oběti a být součástí svobodného světa, než aby nám někdo diktoval, co máme dělat,“ vysvětlil Bartošek.

Vláda si samozřejmě uvědomuje ekonomické dopady na populaci a snaží se je řešit cílenou pomocí. „Vláda hlavně myslí na lidi, aby jim dokázala pomoct. Stará se jednak o to, abychom měli dostatečné kapacity plynu, ale těch opatření je víc. Zejména u rodin, které jsou sociálně slabší, je vláda připravena do budoucna připravit návrh, který dorovná drahé energie,“ dodal Bartošek.

Více ZDE