Česká televize


Ministerstvo obchodu a průmyslu připravuje novelu energetického izákona, která by měla zatočit s praktikama takzvaných „energetických šmejdů“. Na základě tohoto zákona by došlo k vytlačení těchto prodejců z trhu s energiemi. Prodávat elektřinu nebo plyn by mohli pouze ti, kteří požádají o registraci Energetický regulační úřad. Na stole jsou pak celkem čtyři legislativní návrhy, jejichž snahou je změnit postavení těchto šmejdů ve společnosti.


Už pět let platí zákon, který by měl chránit před praktikami takzvaných šmejdů. Za tu dobu se snížil počet předváděček, na kterých se prodejci předražených hrnců, matrací či masážních strojků snažili ulovit své oběti.

Ale jak už to bývá, jsou velmi přizpůsobiví a tak své zájmy přesunuli k podomním prodejům, kde se z nich stávají například dodavatelé energií a při neopatrnosti a obezřetnosti se Vám lehce může stát, že v konečném výsledku Vás vyjde energie dráž a taky to, že nová smlouva je těžko vypověditelná.

Jejich aktivity se nyní dostávají do onl-line prostoru, kde je boj proti nim zatím takřka neúčinný i když Česká obchodní inspekce do teď udělila pokuty za zhruba 22 milionů korun. Chybí tu prostě účinější nástroje, které dají větší pravomoce kontrolním orgánům. Prozatím se tak tyto orgány omezují pouze na to, že varují spotřebitele před těmito stránkami.

Řada internetových stránek je provozována ze zahraničí a proti podvodům není v ČR účinná a rychlá obrana. „Blokování stránek je velmi vítaným nástrojem ochrany spotřebitele, stejně jako možnost vyžadovat informace o majiteli domény. Existuje mnoho internetových obchodů, kde bývá zkrytá identita prodávajícího a na kterých zcela zjevně a úmyslně dochází k porušování právních předpisů. Současné pravomoci ČOI jsou ve vztahu k těmto e-shopům nedostačující,“ dodal mluvčí ČOI.

Další taktikou je vynucené uzavírání smluv po telefonu, kde stačí, když například senior řekne slovo jako ano nebo souhlasím a za pár dní mu přijde balíček se zbožím a s fakturou. K tomuto podvodnému jednání připravuje Ministerstvo spravedlnosti do konce tohoto roku změnu občanského zákoníku, která by nekalým prodejcům zboží či služeb zpřísnila uzavírání obchodů po telefonu, které primárně ohrožují zejména seniory. Pokud by podnikatel telefonicky kontaktoval spotřebitele, musel by mu svoji nabídku ještě poté doručit v textové podobě. Smlouva by byla uzavřena až v okamžiku, kdy by spotřebitel odeslal stejnou formou svůj souhlas.

Opatření k ochraně spotřebitelů se neustále zlepšují, jenže jak to tak bývá, tito podvodníci vždycky byli a budou minimálně jeden krok před námi.

KDU-ČSL je připravena při změně občanského zákoníku navrhnout další opatření, díky kterému bude pro lidi snadnější dát takovéto podvodníky k soudu a domoci se náhrady za nekvalitní služby či zboží. Věřím, že to bude brzy a #nekalásoutěž se stane rychle řešitelnou záležitostí.